CyberKnife vyléčí i <span>dosud beznadějné nádory</span>

Zdraví
15. 3. 2010 22:30
CyberKnife pracuje s přesností na dva milimetry.
CyberKnife pracuje s přesností na dva milimetry.

CyberKnife pracuje s přesností na dva milimetry.Kybernetický nůž CyberKnife umí rychle, přesně a bezbolestně ozařovat i nejmenší a pohyblivé nádory v blízkosti životně důležitých orgánů. Funguje podobně jako jeho známější kolega gamma nůž, ale nejen v oblasti mozku. První CyberKnife v Česku (zároveň ve střední Evropě) bude od dubna v provozu v ostravské fakultní nemocnici.

Standardní doba ambulantního ozařování onkologických pacientů je šest až osm týdnů, CyberKnife to prý zvládne za dva až deset dní. A je nebývale přesný. I pohyblivý cíl nádoru v plících nebo v játrech zasáhne podle ostravských lékařů s přesností na dva milimetry. "To doposud nebylo možné, i u nehybných cílů jsme zatím pracovali s přesností na tři milimetry," řekl mluvčí ostravské nemocnice Tomáš Oborný on-line deníku TÝDEN.CZ.

Bez zadržení dechu

Kybernetický nůž začne pomáhat v dubnu v Ostravě.Kybernetický nůž by měl pomáhat zejména v léčbě malých nádorů v blízkosti životně důležitých orgánů a ničit karcinomy plic, prostaty, jater, slinivky, hlavy a krku. "Umožní ozařovat oblast mozku a míchy, metastáz i recidivujících nádorů. Limit je zhruba do pět cm velikosti nádoru," říká přednosta ostravské onkologické kliniky David Feltl. "Funguje podobně jako gama nůž. Nespecializuje se však jen na oblast mozku, ale léčí nádory i v jiných oblastech těla," dodává.

ČTĚTE TAKÉ: Je lepší být tlustý, ale fit, nebo štíhlá "lemra"?

Kybernetický nůž také reaguje během ozařování na sebemenší pacientovy pohyby tak, aby nedošlo k poškození zdravé tkáně. "Neinvazivní léčba pomocí kybernetického nože je rychlejší, účinnější, bezbolestná a nemá závažné vedlejší účinky. Nevyžaduje fixační rámy ke stabilizaci pacienta, který ani nemusí zadržovat dech, není třeba přistupovat k anestezii," dodává Feltl.

Ostravský nůž třináctý v Evropě 

Kybernetický nůž se vyrábí od roku 2001. Na světě je jich v provozu 160, v Evropě dvanáct. "Ostrava bude třináctá," říká mluvčí nemocnice. "V dubnu bude ukončena dostavba naší onkologické kliniky, nová ozařovna - zázemí pro tento unikátní přístroj - bude její součástí." Přístroj by měl léčit i pacienty, kterým dřív nebylo možné pomoci.

Klinika by měla nožem léčit 600 až 800 pacientů ročně a bude spolupracovat s ostatními českými onkologickými pracovišti. Jak dlouho budou nemocní na léčbu kybernetickým nožem čekat? "Záleží na smlouvě s pojišťovnami. Pokud se dohodneme na 600 pacientech ročně, pak předpokládáme čekací doby maximálně 4-6 týdnů," soudí mluvčí nemocnice Oborný.

O spásu se nejedná

Má CyberKnife nějaké nevýhody? "Na rozdíl od gama nože vyžaduje podstatně delší ozařovací časy. Jsme schopni ozářit maximálně tři pacienty denně. Dalším limitem je již zmiňovaná velikost nádoru - pro větší nádory není nůž vhodný. Nelze si tedy myslet, že jde o spásu všech onkologických pacientů, ale o výrazný pokrok u určité poměrně malé skupiny diagnóz," uzavírá Oborný.

Foto: archiv Fakultní nemocnice Ostrava

Další čtení

Aplikace záchranka

Máte v mobilu aplikaci Záchranka? Nově pomůže i s duševními problémy

Zdraví
26. 3. 2025

Každý desátý Čech pije nadměrně, varuje zpráva o alkoholu

Zdraví
20. 3. 2025

Proč má Švédsko tak málo rakoviny plic? Může za to i snus, náhrada cigaret

Zdraví
21. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ