Dárci kostní dřeně dostali ocenění, došlo i na osudové setkání

Zdraví
28. 4. 2014 11:55
Dvojice se poprvé setkává, vděčná Petra Mauerová objímá Jaroslava Henzla, který jí zachránil život. Ani jeden se neubránil slzám. Ani jeden do poslední chvíle netušil, s kým se setká. Všemu přihlíží dcera paní Mauerové.
Dvojice se poprvé setkává, vděčná Petra Mauerová objímá Jaroslava Henzla, který jí zachránil život. Ani jeden se neubránil slzám. Ani jeden do poslední chvíle netušil, s kým se setká. Všemu přihlíží dcera paní Mauerové.

V Obecním domě proběhlo slavnostní poděkování dárcům kostní dřeně za minulý rok. Večer nabitý emocemi korunovalo setkání doposud neznámé dvojice - pacientky a dárce, který jí zachránil život.

Jaroslav Henzl se svou partnerkou (vlevo) a Petra Mauerová s dcerou a manželem.V některých případech vděčí lidé za život člověku, kterého nikdy neviděli a vůbec nic o něm nevědí. Nezbývá tak, než si cizího dobrodince pouze představovat. Každý rok ale Český národní registr dárců dřeně a Nadace pro transplantace kostní dřeně umožňují takovéto osudové setkání pacienta s dobrovolníkem, který mu daroval svou kostní dřeň. Oba musí se setkáním souhlasit, protože dárcovství je anonymní.

Letos se tou "odhalenou" dvojicí stal Jaroslav Henzl a Petra Mauerová, jejichž příběh se začal psát v roce 2007. Devětatřicetiletá žena z Žacléře, která je nyní v invalidním důchodu, se o své nemoci krutě dozvěděla v tu nejradostnější chvíli - když čekala dítě. Lékaři jí oznámili, že trpí myelodysplastickým syndromem, tedy vážnou poruchou krvetvorby, která se bez léčby přeměňuje v akutní leukémii. "Naděje byla jediná - transplantace kostní dřeně. Chemoterapeutická léčba by nepomohla," uvedl primář Hemato-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň Pavel Jindra.

Dárkyně Zuzana Veselá si převzala křišťálový blok pro dárce a oceněné od olympionika Davida Svobody, který aktivity registru podporuje.Naštěstí se ukázalo, že je v registru pod označením A332 zavedena osoba, která se s parametry paní Mauerové skvěle shodovala. Nastala rychlá akce a v prosinci roku 2007 záhadný dárce Petře zachránil život svou kostní dření. A tento pátek se při desátém slavnostním poděkování dárcům za loňský rok dvojice mohla setkat. Jediné, co oba do poslední chvíle věděli, bylo pohlaví toho druhého.

Petra Mauerová s dcerou se tak konečně dozvěděla, že se pod číslem A332 skrývá sedmatřicetiletý Jaroslav Henzl z Čisté u Rakovníka. Strojní omítkář do registru vstoupil před devíti lety a hned dva roky nato už zachránil život. Při setkání obou lidí tekly slzy proudem a dojetí se nevyhnulo nikomu v sále. Rodiny pana Jaroslava i paní Petry se hned spřátelily a hodlají se nadále vídat. "Jsem dojatá, strašně mě zajímalo, kdo mi zachránil život. Když jsem byla zdravá, vůbec jsem o žádném Českém národním registru dárců dřeně nevěděla," nechala se slyšet Mauerová. Dojatý Henzl zpočátku ani nebyl schopen slova.

Cena za hrdinství

Karel Lhotka se svou Cenou Adolfa Borna.Středem pozornosti však byli také dobrovolníci, kteří byli ochotni darovat svou kostní dřeň i krvetvorné buňky v loňském roce. Do Obecního domu se nakonec dostavilo osmnáct lidí, většinou mužů, kteří zachránili život, a obdrželi proto jako dík za svůj čin hodnotné dary.

"Dnes tu jsou skutečně přítomni více muži. Jsou totiž často vhodnějšími dárci. Jsou fyzicky silnější a ženy, které už někdy rodily, navíc mají v těle určité protilátky," vysvětlila on-line deníku TÝDEN.CZ lékařka a vedoucí koordinačního centra registru Jana Navrátilová.

Nezapomnělo se ani na nejvýznamnější sponzory či osoby, které jsou neodmyslitelně spojeny s dobrovolnickou činností v rámci registru. Cenu za nejvýznamnější finanční pomoc dostala společnost Amgen, cenu za nejvýznamnější nemateriální pomoc Český svaz házené a ocenění za nejvýznamnější mediální pomoc Jana Kořínková z časopisu Naděje.

Jedním z oceněných byl i Karel Lhotka, který v jeden rok pomohl dokonce dvakrát, čímž si vysloužil speciální dar za hrdinský čin v podobě uměleckého díla vytvořeného Adolfem Bornem.

Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) je databáze dobrovolných potenciálních dárců kostní dřeně, ochotných v budoucnu, kdykoliv bude třeba, darovat kousek sebe sama k záchraně lidského života a zdraví vážně nemocného krvetvorbou. Je jediný registr ve střední a východní Evropě s prestižní akreditací Světové asociace dárců dřeně (WMDA). K dnešnímu dni je v ČNRDD 45 tisíc potenciálních dárců. Ředitelem registru je Daniel Pagáč, vedoucím lékařem Pavel Jindra.

Nadace pro transplantace kostní dřeně je nezisková organizace s celostátní působností, jejímž cílem je napomáhat zlepšení osudu nemocných s nejtěžšími chorobami krve a zhoubnými nádory. Podporuje ideu dobrovolného dárcovství kostní dřeně. Finančně zajišťuje činnost registru. Předsedou Správní rady Nadace je lékař Samuel Vokurka.

Autor: Markéta BajerováFoto: ČNRDD

Další čtení

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ