Počet volání kvůli závažným problémům, s nimiž se obracejí děti na sdružení Linka bezpečí, v posledních čtyřech letech výrazně vzrostl. Děti častěji volají kvůli šikaně, týrání, zanedbávání a zneužívání nebo kvůli sebevražedným sklonům.
"Každý rok registrujeme na Lince bezpečí přes čtvrt milionu telefonátů dětí, přičemž se ale prohlubuje závažnost řešených problémů," zdůrazňuje vedoucí linky Hana Petráková. Každý den řeší její konzultanti na tři sta padesát hovorů. Hlavními tématy jsou dlouhodobě problémy dětí s láskou a partnerstvím, rodinné a vrstevnické vztahy. Typickým klientem linky je čtrnáctiletá dívka.
Od roku 2007 vzrostl počet volání na téma šikana téměř o polovinu. Počet řešených problémů na téma týrání, zanedbávání a zneužívání vzrostl o téměř čtyřicet procent. Trvale rostou i volání dětí kvůli osobním problémům, jako jsou sklony k sebevraždě, sebepoškozování a zdraví; za poslední čtyři roky se zvýšily zhruba o šedesát procent.
Alarmující je podle zástupců sdružení nárůst sebevražedných tendencí, který rovněž pokračuje už čtvrtým rokem. Letos v červnu přijala linka přes padesát hovorů těžce frustrovaných dětí, v červenci přes sedmdesát a v srpnu dokonce pětaosmdesát, tedy skoro tři hovory denně.
Děti volající na Linku bezpečí podle jejích provozovatelů odrážejí stav společnosti. Mají často problémy s komunikací v rodinách, uvedli zástupci sdružení. Nejvíce se na linku obracejí již několik let děti a dospívající z Moravskoslezského kraje. Na druhém místě je Jihomoravský a za ním Ústecký kraj. Nejméně dětí volá z Jihočeského kraje.