Minimálně dva dny v týdnu by se lidé měli úplně vyhnout alkoholu. Doporučuje to panel lékařů Science and Technology Committee, podle kterého jsou doporučované denní dávky spotřeby alkoholu zavádějící a mohou vést k tomu, že si lidé dají skleničku příliš často.
"Pokud napíšete, že doporučená denní dávka alkoholu je tolik a tolik, vede to k mýlce, že každodenní pití alkoholu je normální a neškodí zdraví," vysvětlují zástupci společnosti v prohlášení, o kterém informovala BBC. Podle lékařů jsou současná doporučení zastaralá a neposkytují lidem jasné informace, jak se k alkoholu stavět.
Světová zdravotnická organizace deklaruje, že bezpečné množství čistého alkoholu se pro ženy pohybuje kolem jednoho půllitru desetistupňového piva či skleničky vína na den. Muži mohou díky genetickým dispozicím mohu vypít dvakrát tolik. "Moderní doporučení by ale měla spíše posilovat myšlenku, že každodenní pití není vhodné a může výrazně zhoršit zdravotní stav," upozorňují odborníci.
Podle primáře Oddělení pro léčbu závislosti ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze Petra Popova pije rizikovým způsobem třetina české populace. "Je to ale spíše dolní hranice, protože lidé mají v dotazníkovém šetření tendenci uvádět nižší spotřebu než ve skutečnosti," upřesňuje.
Horší než auta
Vysokou spotřebu alkoholu dokazují i české statistiky, podle kterých zemře na nemoci způsobené nadměrným užíváním alkoholu více lidí než při dopravních nehodách. Jen v roce 2010 zemřelo na diagnózy spojené s pitím alkoholu přes 1460 Čechů a Češek.
Z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky vyhledalo kvůli alkoholismu předloni odbornou pomoc 24 tisíc lidí, což je 60 procent všech závislých. Nadpoloviční většina se pohybovala ve věkové kategorii 40 - 64 let, třetina však neoslavila ani 35. narozeniny.