Poranění kostí, artróza, problémy se šlachami nebo svaly. S těmito a dalšími zdravotními komplikacemi údajně pomáhá bojovat léčivý materiál našeho vlastního těla, a sice krevní plazma. Krevními destičkami obohacená plazma se do poraněného místa aplikuje injekčně a po zákroku není nutné v nemocnici zůstávat. V českých ambulancích a nemocnicích se tato metoda poměrně rychle rozšiřuje. Někteří lékaři k ní však stále zůstávají skeptičtí.
"Podmínkou zahájení léčby je zhodnocení zdravotnické dokumentace pacienta, zejména rentgenových snímků či operačního protokolu. Následuje odborné klinické a ultrazvukové vyšetření a zhodnocení vhodnosti léčby krevními destičkami obohacené krevní plazmy," popisuje postup primář chirurgie pražské Nemocnice Na Františku a lékař AC Sparta Praha David Erhart.Tento způsob léčby podle některých odborníků v první řadě urychluje zotavení. Osobní zkušenost s uvedenou léčbou má i fotbalista Petr Johana, kterého trápil poraněný sval. "Už po třech týdnech jsem trénoval. Normálně by mi zotavování trvalo šest týdnů. Teď už je to přes tři roky a problémy nemám," tvrdí hráč Mladé Boleslavi. Stejnou léčbu úspěšně podstoupil i fotbalista Tomáš Ujfaluši.
"Proces hojení představuje dobře sladěný komplexní sled událostí, kdy destičky obsažené v krvi fungují jako poslové a regulují celý proces. Když dojde k poranění, krevní destičky se aktivují a uvolňují příznivě působící proteiny nazývané růstové faktory. A to je počátek hojení," vysvětluje princip léčby ortoped a lékař národního basketbalového týmu Miroslav Sinkule z Nemocnice na Františku. Podle něj nejlépe funguje především dobrá rehabilitace, případně podpořená právě aplikací plazmy.
Kdy plazmu nepoužívat?
Léčbu však nelze zahájit ve všech případech. "Není to všelék. Léčebný efekt se zaznamenává v určitém procentu případů. Například ve čtvrtém stadiu artrózy už nic nesvedeme, ale v prvních třech stádiích jde o vhodný postup," pokračuje Erhart. Většinou se aplikace plazmy využívá při artróze, poranění šlach, svalů, vazů, zánětu šlach, tenisových loktech či patních ostruhách.
"Rozhodně nedoporučuji tuto metodu u nádorových postižení či u pacientů se čtvrtým stupněm poškození kloubu. Pokud je třeba operace, je zbytečné, aby pacient utrácel své peníze.Také bych byl opatrný u dětí, jejichž organismus by se měl s problémem vypořádat sám," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Sinkule. Především je nutné aplikaci podstoupit na ortopedické ambulanci, nikoli např. na chirurgii, kde se převazují rány. Sterilita je v tomto případě velmi důležitá, protože může hrozit infekce. Není tedy příliš moudré podstupovat terapii plazmou pouze z preventivních důvodů.
Pojišťovny léčbu krevní plazmou nehradí, přičemž jedna dávka stojí kolem tří až čtyř tisíc korun. Aplikace se opakuje zhruba po týdnu a počet dávek se pohybuje kolem dvou až pěti.