Kouření v těhotenství ovlivňuje plodnost vnoučat

Zdraví
1. 10. 2014 15:41
Kouření v těhotenství může mít vliv i na vnoučata.
Kouření v těhotenství může mít vliv i na vnoučata.

Ženy by si kouření v těhotenství měly rozmyslet dvojnásob. Kouření v těhotenství má vliv nejen na plod, ale i na vnoučata kuřaček, varuje nová studie, podle které kouření může negativně ovlivňovat jejich plodnost.

Vědci z Priority Research Centre in Chemical Biology z Univerzity v Newcastlu studovali účinky kouření na myších a došli k překvapivým závěrům. Kouření ovlivňuje plodnost mužských potomků kuřaček,  pokusy na myších ukázaly dopad kouření na vývoj reprodukčních orgánů. Svoje výsledky zveřejnili v časopise Human Reproduction.

Samčí potomci myší vystavených kouři, měli trvale snížený počet spermií a ty navíc vykazovaly četné změny. Byly znetvořené, nemohly pořádně plavat a nedokázaly snadno oplodnit vajíčko.

Podle vědců mohou tyto výsledky vysvětlit sníženou plodnost dnešních mužů mezi 30 a 40 lety. Jejich narození totiž spadá do doby, kdy nebyl tolik znám dopad kouření na lidské zdraví. I dnes však v těhotenství kouří kolem 25 procent žen.

"Bylo by neetické vystavit úmyslně plody těhotných matek cigaretovým toxinům, když už víme, jak škodlivé je kouření pro plod v děloze a děti se pak rodí malé a jsou náchylné k nemocem. Proto jsme ke studii zvolili model myší, který přesně napodobuje lidské kouření, abychom se podívali, jaký efekt na plodnost potomků má kouření matky během těhotenství a kojení," napsala v oficiálním prohlášení vedoucí studie profesorka Eileen McLaughlinová.

Jak pokračuje v prohlášení zveřejněném Evropskou společností pro lidskou reprodukci a embryologii, prokázalo se, že mužští potomci matek kuřaček měli méně spermií, které špatně plavaly, byly abnormálně formované a měly problém navázat se na vajíčko. V důsledku toho mají potomci v dospělosti problémy s plodností.

"Tohle je poprvé, kdy jsme schopni jednoznačně prokázat, že cigaretové toxiny přímo ovlivňují populaci kmenových buněk ve varlatech a způsobují trvalé snížení produkce spermií. Také víme, že oxidativní stres vyvolaný těmito toxiny způsobuje poškození jader a mitochondrií - energetických zásob buněk ve varlatech, což má za následek spermie s abnormálními hlavami a ocasy, které nejsou schopné plavat normálně a úspěšně se navázat na vajíčko, dodává McLaughlinová.

Vědci umístili 27 myším samicím na nos malé zařízení, které produkovalo kouř odpovídající 24 cigaretám denně. Dalších 27 myší dýchalo čerstvý vzduch. Po šesti týdnech byly samice připuštěny k samcům, aby zplodili potomky, přičemž i potom vybrané myši kouřily. Sto osm narozených samčích potomků zkoumali vědci od narození až do dospělosti. Potomci kuřaček vykazovali o 45 procent méně spermií než potomci nekuřaček. Spermie vykazovaly i další odlišnosti.

Vědci dále zkoumají, zda kouření v těhotenství může způsobovat vyšší riziko rakoviny a vrozených vad u potomků. Chtějí se také zaměřit na vliv kouření na plodnost u samičích potomků.

Další čtení

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ