Kouření zvyšuje riziko sebevraždy, varuje studie

Zdraví
18. 7. 2014 08:48
Kouření psychice nepomáhá, naopak jí škodí (ilustrační foto).
Kouření psychice nepomáhá, naopak jí škodí (ilustrační foto).

O tom, že kouření může zabíjet a taky se mu to úspěšně daří, vědí odborníci i veřejnost dlouho. Méně známá už je skutečnost, že nikotin v cigaretách zvyšuje riziko sebevraždy. A není to prý tím, že lidé s psychickými problémy častěji kouří...

Praxe ukázala, že zpřísnění podmínek kouření v některých státech snížilo výskyt sebevražd až o patnáct procent. Nebo to alespoň tvrdí nová studie americké University in St. Louis, kterou zveřejnil vědecký magazín Nicotine & Tobacco Research.

Studie se zaměřila na souvislost mezi tabákovými omezeními (daně, zákaz kouření na veřejnosti apod.) a počtem sebevražd v padesáti amerických státech mezi lety 1990 a 2004. Otázkou však zůstává, proč zpracovala údaje za období před deseti lety, a ne ty ze současnosti.

Desetinásobný přínos

"Naše analýza ukázala, že každý dolar navýšení na daních z tabákových výrobků souvisí v průměru s desetiprocentním poklesem počtu sebevražd," tvrdí psychiatr Richard Grucza, vedoucí výzkumu. V některých státech bylo číslo ještě větší. Stejný účinek měl i zákaz kouření ve vnitřních prostorách. Země benevolentní ke kuřákům naopak zaznamenaly vzestup sebevražedných tendencí o celých šest procent.

Grucza označuje za viníka tohoto jevu nikotin a upozorňuje i na riziko používání elektronických cigaret, do nichž se nikotin přidává jako součást tekuté náplně. "Stejně jako u všech návykových látek lidé začnou přijímat nikotin, aby se cítili dobře. Nakonec ho potřebují, aby se cítili normálně. A jako u ostatních drog, jeho pravidelné užívání může přispět k depresi nebo úzkostem - tady vidíme souvislost se sebevraždami. Nemůžeme však vyloučit také roli dalších složek cigaret, jako je například oxid uhelnatý," uvedl podle vědeckého serveru Live Science Grucza.

Spojitost mezi kouřením a duševním zdravím je zatím nejasná a je třeba provést ještě další studie. Odborníci ale například vědí, že kouření zhoršuje stres, čímž k naší mentální pohodě příliš nepřispívá. "Kouření prokazatelně zhoršuje stres, ačkoli kuřáci to vnímají opačně," upozorňuje doktorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ