Krevní rozbor prý odhalí nebezpečí demence a Alzheimera

Zdraví
10. 3. 2014 15:50
Dá se takzvaný Alzheimer předpovědět na základě krevního testu? Možná ano, ukazují vědci (ilustrační foto).
Dá se takzvaný Alzheimer předpovědět na základě krevního testu? Možná ano, ukazují vědci (ilustrační foto).

Obyčejný krevní test údajně dokáže až s devadesátiprocentní úspěšností odhalit, zda se u zdravé osoby během následujících tří let vyvine mírná kognitivní porucha nebo obávaná Alzheimerova choroba. Toto zásadní zjištění vědců z Georgetownské univerzity, které uveřejnili v odborném magazínu Nature Medicine, potvrdilo dalších šest institucí.

Odborníci se při rozboru krve účastníků studie zaměřili na takzvané biomarkery (látky používané jako indikátory biologického stavu), pomocí nichž dokážou předurčit riziko vzniku demence. "Náš nový krevní test dokáže odhalit jedince, u nichž hrozí pokles poznávacích schopností a může v budoucnu ovlivnit způsob, jakým se budou pacienti, jejich rodiny a lékaři s diagnózou vypořádávat," uvedl jeden z autorů výzkumu Howard Federoff z lékařské fakulty Georgetownské univerzity ve Washingtonu.

Zleva doktor Howard J. Federoff, onkoložka Amrita Cheemaová a neurolog Massimo Fiandaca, kteří spolupracovali na testu, který odhaluje predispozice k Alzheimerově chorobě.Výzkumníci nejprve odebrali krevní vzorky od více než pěti set lidí, kterým bylo nad sedmdesát let, a pět let je dále pozorovali, přičemž každý rok poskytli vzorek své krve. Poté se odborníci soustředili na více než pět desítek pacientů s Alzheimerovou chorobou nebo mírnou kognitivní poruchou (poznávací dysfunkcí) a porovnali jejich krevní testy se stejným počtem mentálně zdravých jedinců, píše zpravodajský server BBC. 

Budoucnost v krvi

Výsledek byl velmi zajímavý - konkrétně se totiž u obou skupin lišily hladiny deseti lipidů (tuků). A když se podívali na krev ostatních lidí, mohli již dopředu určit, které z nich nelichotivá diagnóza v budoucnu čeká. Federoff zjištění testu označil za zásadní, avšak upozornil na skutečnost, že je ještě třeba provést další výzkumy s velkým množstvím dobrovolníků. Zatím prý předpověď platí pouze na tříleté období, je přesná z devadesáti procent a vědci dále zkoumají, zda ji mohou učinit i pro delší období. 

Každopádně jde o velký krok dopředu a včasné odhalení choroby by zpomalilo její nástup a mělo vzhledem k lékařské péči pozitivní ekonomické důsledky. Lék na Alzheimerovu chorobu, která sužuje 7,3 milionů Evropanů (z toho 135 tisíc Čechů), zatím i přes intenzivní vědecké pátrání neexistuje a pokud se situace nezmění, počet nemocných se do poloviny století podle Světové zdravotnické organizace zdvojnásobí.

Zdravá výživa a pohyb

"Pokud je Alzheimer včas diagnostikován a jsou nasazeny léky, lze průběh nemoci zpomalit," uvádí Jaroslava Jůzová, ředitelka sítě zařízení skupiny Alzheimercentrum. "Doporučení způsobu prevence je obtížné, nevíme-li, co přesně nemoc způsobuje. Jistě to bude uspěchaný životní styl, nezdravý způsob života, stresy, přecházená onemocnění, obezita apod. Lze tedy doporučit zdravý životní styl," dodává.

Autor: Markéta BajerováFoto: Shutterstock , Georgetown University

Další čtení

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ