První úspěšnou transplantaci ledviny provedl před téměř šedesáti lety Američan Joseph E. Murray. Za svou práci dostal v roce 1990 i Nobelovu cenu. V 93 letech nyní ve svém rodném Bostonu zemřel na následky infarktu, informovala agentura AP.
První úspěšnou transplantaci ledviny provedl Murray mezi jednovaječnými dvojčaty v prosinci 1954 s kolegou Johnem Merrillem. O pět let později provedl bostonský specialista první transplantaci mezi geneticky odlišnými jedinci.
Nobelovu cenu za lékařství dostal v roce 1990 spolu s lékařem Donnallem Thomasem, který dosáhl úspěchů v oblasti transplantace kostní dřeně. "Transplantace ledvin dnes vypadají jako rutina. Ale ta první byla jako Lindberghův let přes oceán...," řekl tehdy podle serveru guardian.co.uk Murray.
Jeho průlom měl i kritiky například z církevních řad. Někteří lidé nám vytýkali, že "si hrajeme na bohy" a experimentujeme s lidskými bytostmi, zavzpomínal Murray. Minulý čtvrtek utrpěl úspěšný specialista infarkt a v pondělí v bostonské nemocnici zemřel.
Ze světových statistik vyplývá, že v současnosti je u transplantací ledvin od žijících dárců průměrná doba jejich funkce až 20 let, u transplantací od zemřelého dárce osm až 12 let. V Česku dostane ročně nějaký nový orgán zhruba 600 lidí. V transplantacích ledvin od živých dárců ČR oproti Západu poněkud zaostává, zatímco v západní Evropě a v zámoří tvoří tyto transplantace podle některých odhadů až 40 procent všech transplantací ledvin, v ČR jen zhruba osm procent.