Příbuzní na obtíž
Mrtvá těla zůstávají na ulici. Ebola postupuje
06.08.2014 09:36 Aktualizováno 06.08. 10:36
Příbuzní obětí nebezpečného viru ebola, který v západní Africe zabil již téměř tisíc lidí, opakovaně ignorují pravidla stanovená liberijskou vládou, která mají pomoci zabránit šíření nemoci. Místo aby přiznali, že zemřel člen jejich rodiny, a čekali na zdravotníky, kteří je umístí do karantény, se mrtvých těl raději zbavují tím, že je hodí někam na ulici.
Nemoc se mezitím definitivně rozšířila do čtvrté západoafrické země. Nigérie přiznala již osm případů nakažení virem eboly a dnes to potvrdily nigerijské úřady. Podle agentury DPA se všichni pacienti pravděpodobně nakazili kontaktem s Liberijcem s americkým občanstvím, který nemoci podlehl koncem července krátce po příletu do největšího nigerijského města Lagosu. Na letišti zkolaboval a po pěti dnech v nemocnici zemřel.
Liberijští představitelé v pondělí nařídili kremaci všech obětí. Spalování lidských ostatků však není součástí liberijské pohřební kultury, těla se většinou ukládají přímo do hrobu, poznamenala BBC. Takový postup však vedl opakovaně k nechtěnému kontaktu s tělními tekutinami zesnulého a následnému přenosu viru.
Všichni příbuzní nakažených by rovněž měli být ve snaze o zastavení šíření viru umístěni do karantény. Snaží se tomu ale vyhnout, uvedl liberijský ministr informací Lewis Brown. V případě nahlášení úmrtí na ebolu se totiž obávají, co je čeká, a vzhledem k vysoké úmrtnosti považují umístění do karantény za "smrtící past". "Snaží se proto odstranit těla ze svých domovů a nechávají je na ulici. Riskují tak, že se nakazí," uvedl liberijský ministr.
"Žádáme obyvatele, aby těla nechali doma, my si je vyzvedneme," dodal. V Africe se ebolou nakazili již dva Američané. První z nich je lékař Kent Brantly, který je již ve Spojených státech, kam ho na specializovanou kliniku v Atlantě dopravil letecký speciál. Brantlyho stav se zlepšuje. Dnes do USA dorazila i zdravotnice a misionářka Nancy Writebolová.
Epidemie eboly vypukla v únoru v Guineji a hlavně kvůli čilým přeshraničním stykům místního obyvatelstva se rozšířila i do Sierry Leone a Libérie. Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká. Vůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.