Lékaři by mohli diagnostikovat Parkinsonovu chorobu dříve než dosud a díky tomu ji začít včas léčit. Umožnit by jim to měly poznatky z americké Penn State University, podle kterých se jako první příznak této nemoci objevují asymetrické pohyby rukou při chůzi. Podle odborníků by to mohl být levný a rychlý způsob, jak onemocnění odhalit.
Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění nervové soustavy, při které odumírají jednotlivé buňky a člověk přestává kontrolovat své pohyby. V současné době se tato nemoc nedá zcela vyléčit, ale pomocí léků a změny životního stylu lze zmírnit její průběh.
Lékaři při podezření na Parkinsonovu chorobu testují pacientův čich, protože o tento smysl nemocní přicházejí velmi brzy. Další možností, jak prokázat onemocnění nervového systému, je CT mozku, což je však finančně nákladné. Podle neurologů z Penn State University existuje levnější varianta, jak odhalit nemoc včas.
Mezi první příznaky totiž patří asymetrické pohyby rukou při chůzi, což lze změřit jednoduchým přístrojem zvaným akcelerometr. Lékaři svým pacientům připevnili tato zařízení na ruku a poté s pomocí počítače vypočítali, zda se liší pohyby paží během chůze. U všech pacientů trpících Parkinsonovou chorobou byl rozdíl mezi jednotlivými pažemi značný.
"Měření této asymetrie a koordinace těla je nejlevnější a velmi přesnou diagnostickou metodou, jak objevit Parkinsonovu chorobu již v opravdu raných stadiích. Díky tomu můžeme mnohým lidem výrazně zlepšit a prodloužit život," tvrdí kineziolog Stephen Piazza, který se na výzkumu podílel.
Piazza se svým týmem podle odborného časopisu Gait & Posture pokračuje ve výzkumu uvedené metody a v následujících letech chce vynalézt akcelerometr, který dokáže vyhodnotit potřebné informace i bez počítače. Pacient i lékař by tak do pár minut měl vědět, zda skutečně může jít o Parkinsonovu chorobu.