Nevěřte reklamám. Zubní pasta a ústní voda jsou k ničemu

Zdraví
26. 11. 2012 07:40
Lukáš Kaloš se věnuje prevenci zubního kazu a s kolegou provozují server Nechcikazy.cz.
Lukáš Kaloš se věnuje prevenci zubního kazu a s kolegou provozují server Nechcikazy.cz.

V obchodě kupte tu zubní pastu, která vám pod ruku přijde jako první, všechny totiž vyjdou nastejno. A za ústní vodu vůbec neutrácejte, ta vašemu chrupu nijak nepomůže. Některé navíc mohou podle Lukáše Kaloše i škodit.

Naopak výběru zubního kartáčku věnujte zvýšenou pozornost. Zdaleka totiž neplatí, že čím dražší, tím lepší. "Správných kartáčků, které pacienta nepoškodí a zároveň jsou efektivní v čištění, je momentálně na trhu málo," říká v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Lukáš Kaloš z České stomatologické společnosti, která provozuje server Nechcikazy.cz.

Na trhu je spousta všelijakých zubních kartáčků a jejich cena se pohybuje od desítek po stovky korun. Platí, že čím dražší kartáček, tím lepší?

Právě skoro naopak. Ty nejdražší jsou zpravidla velmi nevyhovující. Platí zlatá střední cesta. Kartáček ale vybíráme podle jiných tří kritérií, než je cena. Jednak aby měl malou hlavičku, protože čím menší, tím lépe se s ní na komplikovaném reliéfu zubů vytočíme. Jak vypadá držátko nebo krček, nás naopak vůbec nezajímá, navzdory tomu, co do nás vtlouká reklama.

Jaká jsou ta další dvě kritéria pro výběr kartáčku?

Aby měl rovně zastřižená vlákna. Různě dlouhé štětiny, masážní výběžky nebo silikonové kalíšky jsou úplně nesmyslná věc, je to jen marketing firem, které chtějí prodat co nejvíce zboží. Navíc to může i poškodit dásně. Nejdůležitější ale je, aby vlákna kartáčku byla měkká. Nejlépe když si zákazník může na ty vlákna sáhnout, protože to, že výrobce něco napíše, ještě neznamená, že to tak skutečně je. Neexistuje žádná norma, která by určovala, který kartáček je tvrdý a který měkký. Devadesát procent takzvaně "měkkých" kartáčků je stejně příliš tvrdých.

Proč se tedy vyrábějí kartáčky o různé tvrdosti, když vyhovující je jedině měkký?

Bavil jsem se o tom s marketingovým ředitelem jedné firmy, která kartáčky vyrábí, a ten mi řekl, že to je proto, že to prostě zákazníci chtějí, jsou na to zvyklí. Navíc lidé mají pocit, že čím tvrdší kartáček, tím lépe zuby odrhnou, a z měkkého mají pocit, že si zuby vůbec nevyčistili.

Čím to, že měkké kartáčky jsou nejlepší?

Ze zubů potřebujeme dostat plak, což je měkká struktura, daleko jemnější než tavený sýr. A na takovou strukturu nepotřebujeme rejžák, na to ta měkká vlákna bohatě stačí. Nevýhodou tvrdých vláken navíc je, že poškozují dásně. Dokonce jsou tací, kteří si kartáčkem vybrousí do zubu zářez. Především ale většina lidí neovládá správnou techniku čištění chrupu a 96 procent zapomíná na mezizubní kartáček.

Jak si tedy správně čistit zuby?

Hlavu kartáčku položíte půlkou na dáseň, půlkou na zub a ideálně v takovém sklonu, aby štětiny mířily k dásni, aby se dostaly i do dásňového žlábku. To je takový vodní příkop kolem zubu a místo, kde se nejčastěji drží bakterie, respektive zubní povlak. Když se toto místo nečistí, dásně se zanítí, jsou oteklé a krvácejí a může to přejít až v parodontózu. To je onemocnění, při kterém infekce nezasahuje pouze dáseň, ale i kost, která se začne rozpouštět. Končí to tím, že se zuby viklají a vytrhnete je pouhou rukou. S kartáčkem v tomto postavení pak děláte dvoumilimetrové kroužky, žádné kruhy přes celé zuby.

Jaká je nejčastější chyba v čištění zubů? Špatné postavení kartáčku? Nebo že tomu věnujeme málo času?

Nejrozšířenější chyba je to, že lidi na kartáček příliš tlačí a často ho drží v sevřené dlani. Proto pacientům říkáme, ať ho drží jako propisovačku, mezi prsty. Tento úchop umožní jemné pohyby, dvoumilimetrové kroužky kolem krčků zubů. Bohužel spousta kartáčků má na držátku plošku pro opření palce, což je strašná věc, protože o to více lidé na zuby tlačí. Čištění zubů je ale jemná věc.

I mezi pastami panují tak zásadní rozdíly jako u kartáčků?

Na pastě vůbec nezáleží. Důležité je mechanické odstranění povlaku, což děláme kartáčkem, to představuje 95 procent ústní hygieny. Jakou si k tomu koupíte pastu, je úplně jedno. Všechny v sobě mají fluoridové ionty, které mají nějakou teoretickou možnost, jak upravit v zubech mikroskopické defekty, ale k tomu dochází málokdy a význam je minimální.

Je nutné používat i ústní vodu, nebo stačí pořádně vyčistit chrup pastou a kartáčkem?

Ústní voda je úplně zbytečná, ta nemá například s prevencí parodontózy vůbec nic společného. Ústní voda je hodně, hodně naředěná pasta, v podstatě to je lehounce ochucená voda. Dělají se vody s alkoholem a bez. Ty první nejenže nepomáhají, ale dokonce škodí. Alkohol vysušuje a dráždí sliznice. Také proto mají alkoholici vyšší pravděpodobnost vzniku rakovinotvorného nádoru v dutině ústní. Většina firem, které ústní vody vyrábějí, teď proto nenápadně koncentraci alkoholu snižují.

Kolik alkoholu ústní voda obsahuje?

Kolem 25 procent. To se přitom nikde na výrobku neuvádí, protože ústní vody jsou považovány za kosmetické přípravky. A ty nealkoholové ústní vody, to je jen takový deodorant do pusy, ale pro vaše zuby nedělají nic. Nejzhoubnější na ústních vodách je jejich psychologický dopad. Lidi si myslí - a některé reklamy je v tom dokonce podporují -, že když si vypláchnou ústní vodou, tak si vyčistí mezizubní prostory a odstraní mezizubní povlak. To je totální nesmysl a je to i laboratorně dokázáno. Povlak proudem vody nespláchneme, to by musel být takový tlak, že by nám s povlakem spláchl i dáseň.

Na čištění mezizubních prostor je lepší dentální nit, nebo mezizubní kartáček?

Mezizubní vlákno je daleko nebezpečnější na použití. Aby člověk nit používal správně a zároveň se u toho neporanil, musí projít tréninkem u dentální hygienistky. Takže laikovi bych to určitě nedoporučil. Navíc zuby, které jsou dále v puse, mají takový tvar, že je vlákno ani nemůže dobře očistit. Takže vždycky preferujeme mezizubní kartáček. Jen pokud se jím pacient mezi zuby nedostane, naučíme ho používat v tom konkrétním místě dentální vlákno.

Mezizubních kartáčků se prodává několik velikostí. Podle čeho určit tu správnou?

Velikost by vám měl vybral odborník, ústní hygienik. A může se stát, že jeden pacient má dvě nebo tři velikosti. Mezizubní kartáček má sice podstatně kratší životnost než běžný kartáček, já například spotřebuji jeden dva za týden, ale bez něj v podstatě nelze prožít život bez parodontózy.

Takže se rozhodně více vyplatí investice do mezizubního kartáčku než do drahých zubních past a ústních vod.

Jednoznačně. Kdybych si mohl si vybrat jen jednu pomůcku na čištění zubů, kterou bych si s sebou mohl vzít na pustý ostrov, tak si vždycky vyberu mezizubní kartáček.

Autor: Iva Vokurková Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ