Odhalte největší mýty o chřipce. Dříve než vás dostane

Zdraví
29. 10. 2010 08:30
Věděli jste, že chřipku můžete chytit i od člověka, kterému nic není?
Věděli jste, že chřipku můžete chytit i od člověka, kterému nic není?

Na začátku listopadu většinou startuje chřipková sezona, která trvá až do března. Ročně na ni umírají dva tisíce lidí, což je jednou tolik, co při autonehodách. Přesto o ní lidé stále nevědí všechno.

Mýtus č. 1: V boji proti chřipce pomohou antibiotika.
Antibiotika fungují pouze v boji proti infekcím způsobeným bakteriemi. Chřipku však zapříčiňují viry, a proto jsou proti ní antibiotika zcela neúčinná. Jejich použití má smysl pouze v případě, že je chřipka zkomplikovaná sekundární bakteriální infekcí, jako je například bronchitida, ušní infekce nebo zápal plic.

Mýtus č. 2: Nakazit se mohu jen od člověka, který má příznaky onemocnění.
Dvacet až třicet procent lidí v sobě má chřipkový virus, aniž by trpěli chřipkovými symptomy. Nakazit se tedy můžete i od člověka, kterému v podstatě vůbec nic není.

Mýtus č. 3: Očkování může chřipku vyvolat.
Mezi lidmi koluje řada příběhů těch, kteří se dali proti chřipce očkovat a záhy chřipkou onemocněli. "Pro vakcinaci jsou používány vakcíny s mrtvým neaktivním virem, tudíž ,nakazit‘ se vakcínou není možné. Pravdou ale je, že vakcína je účinná až po čtrnácti dnech od aplikace. Pokud pacient onemocní v tomto období, je to tím, že si organismus po očkování ještě nevytvořil dostatek protilátek," vysvětluje vakcinolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu Praha.

Mýtus č. 4: Na podzim a v zimě už je na očkování pozdě.
Abyste se chřipce úplně vyhnuli, je nejvhodnější dobou pro očkování září, protože chřipková sezona se pozvolna rozjíždí už v říjnu a vakcinace zabírá až dva týdny po injekci. Neznamená to, že by jindy látka fungovala méně, nebo dokonce vůbec.

Mýtus č. 5: Očkování není vhodné pro alergiky.
Záleží na typu vakcíny. Ty, které jsou vyráběné tradičním technologickým postupem využívajícím embryonovaná kuřecí vejce, skutečně mohou způsobit alergickou reakci, pokud je člověk citlivý na vaječné bílkoviny či antibiotika. Na druhou stranu existují i vakcíny vyráběné pomocí buněčné technologie, po nichž nic podobného nehrozí. S výběrem vakcíny, která je pro vás nejvhodnější, vám nejlépe poradí praktický lékař. 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ