Pacient IKEM má játra z části vlastní a z části od dárce

Zdraví
17. 9. 2014 14:02
Ředitel institutu Aleš Herman.
Ředitel institutu Aleš Herman.

V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny provedli poprvé v Česku operaci, při níž pacientovi s akutním selháním jater odstranili jen půlku tohoto orgánu a místo ní mu transplantovali lalok jater od zemřelého dárce. Celosvětově ojedinělá operace muže, kterému zbývalo jen několik dní života, zachránila. Navíc pacient nebude muset brát až do konce života léky na potlačení imunity jako při úplné transplantaci. 

Pětatřicetiletému muži začala selhávat játra po předávkování paracetamolem. Muž si vzal prý nadměrnou dávku, když se chtěl rychle vyléčit z virózy, aby nepřišel o práci. Otrava paracetamolem je jedna z nejčastějších příčin akutního jaterního selhání a bez rychlé transplantace pacient do několika dnů umírá. Zmíněný případ byl navíc komplikován tím, že jediná játra, která byla v dané době k dispozici pro transplantaci, nebyla z několika důvodů vhodná, uvedla mluvčí institutu Veronika Velcová.

Lékaři IKEM tedy přistoupili k takzvané auxiliární transplantaci, kdy se odstraní část pacientových jater, a zbytek se spojí s částí od dárce. "Transplantovaný kus pomůže vlastní části jater k uzdravení. To má pro pacienta zásadní význam - nebude muset do konce života užívat imunosupresiva. Pokud půjde vše dobře, můžeme mu začít zhruba po půl roce snižovat dávky," sdělil přednosta kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk, který zákrok provedl. "Auxiliární transplantace byly celosvětově provedeny dosud jen v několika centrech. V Česku ani na východ od nás takový zákrok ještě nikdo neudělal," doplnil.

Už tak technicky náročnou operaci ztížilo lékařům to, že na rozdíl od většiny auxiliárních transplantací spojovali vlastní pravý lalok jater s darovaným levým, což je podle Froňka extrémně složité. Navíc ještě před zákrokem museli otrávenému kvůli rozdílným krevním skupinám s orgánem od dárce třikrát vyměnit krevní plazmu, aby se zbavili protilátek. "Jinak by tělo orgán vůbec nepřijalo," uvedl Froněk. Samotná operace pak trvala přes 11 hodin.

Nyní, téměř dva týdny po zákroku, je stav pacienta podle IKEM stabilizovaný."Játra fungují výborně a pacient postupně nabírá síly. Nemá ale ani zdaleka vyhráno. Asi nejvíc jsou tito pacienti ohroženi infekcí, ta se může objevit kdykoliv. I proto zatím v Institutu klinické a experimentální medicíny zůstává," oznámila přednostka kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče Eva Kieslichová.

Nejde o první ojedinělý zákrok provedený v IKEM. "Vzpomeňme například loňskou záchranu dvou dospělých po akutní otravě houbami. Zde se podařilo poprvé rozdělit jedna játra mezi dva dospělé a tím je zachránit. Nebo rozdělení jedněch jater mezi dva chlapce z letošního jara," uvedl ředitel institutu Aleš Herman.

Autor: ČTK Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ