Pacientovi s umělým srdcem se daří dobře, trumfl prvního

Zdraví
23. 10. 2014 10:50
Umělé srdce od francouzského výrobce Carmat.
Umělé srdce od francouzského výrobce Carmat.

Pacientovi, který se stal druhým člověkem s úspěšně transplantovaným umělým srdcem na světě, se daří dobře a překročil již o tři dny dobu přežití prvního pacienta, který zemřel začátkem roku 74 dní po operaci. Uvedla to francouzská média s odvoláním na nemocnici v Nantes, kde byl druhý pacient v srpnu operován.

Jméno více jak sedmdesátiletého pacienta nebylo na přání rodiny zveřejněno. "Daří se mu dobře. Je to velmi dobré znamení. Prvním kritériem tohoto testu je přežití. Počítá se s etapami: měsíční přežití, dvouměsíční přežití, tříměsíční a delší. Teprve po čtyřech plánovaných transplantacích budeme s to skutečně bilancovat," řekl novinářům chirurg Daniel Duveau.

Jako první získal unikátní umělé srdce loni 18. prosince v Paříži šestasedmdesátiletý muž, který neměl jiné možné řešení pro své vážně nemocné srdce. Umělé srdce, které vyvinul francouzský chirurg Alain Carpentier, je určeno nemocným, kterým nelze transplantovat lidské srdce a u kterých se předvídá brzké úmrtí v důsledku jejich srdečních potíží.

Francouzský výrobce umělého srdce Carmat potvrdil předchozí záměr rozšířit zkušební program o dalších 20 transplantací, pokud se i zbylé dvě plánované operace vydaří jako ty dvě první. Některé tyto operace by se již přitom mohly uskutečnit v zahraničí, například v Polsku. Jednou by umělé srdce mohlo podle francouzských výzkumníků zachraňovat životy statisíců lidí v Evropě i jinde ve světě.

První umělé srdce má hmotnost 900 gramů, je tedy asi třikrát těžší než průměrné srdce zdravého člověka. Je závislé na externí baterii s řídící jednotkou, které musí mít pacient stále při sobě. Prototyp zhotovený po desetiletém výzkumu skupinou vědců z různých zemí plní v plné míře funkce skutečného srdce, díky senzorům reguluje srdeční tep a příliv krve. Jde vlastně o krevní čerpadlo. Funkčnost umělého orgánu jeho výrobci loni odhadli na dobu až pěti let a prodejní cenu na 160 tisíc eur (4,4 milionu Kč), což je o něco méně než náklady na tradiční transplantaci lidského srdce ve Francii.

Autor: ČTK Foto: ČTK , JACQUES BRINON

Další čtení

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ