Potkani z IKEM hledají léky na choroby srdce a cév

Zdraví
27. 8. 2010 16:26
Vědci sledují působení léku v potkaním organismu.
Vědci sledují působení léku v potkaním organismu.

Za více než polovinu úmrtí v České republice mohou choroby srdce a krevního oběhu. Specializované centrum v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) hledá nové léčebné postupy. Využívá k tomu geneticky modifikované potkany i přístroje za desítky milionů korun.

Jedním z poměrně nenápadných zabijáků je chronické srdeční selhání. V Evropské unii jím trpí téměř 14 milionů lidí, tedy dvě procenta dospělé populace. V roce 2030 jich má být podle odhadů 30 milionů. Prognóza není dobrá, polovina pacientů umírá do čtyř let od stanovení diagnózy. A účinná léčba zatím neexistuje.

Za nárůst problémů s chronickým srdečním selháním mohou paradoxně pokroky moderní medicíny. "Dříve člověka zabil infarkt hned. Teď ho pacient díky katetrizačním metodám a dalším postupům přežije, ale srdce zůstane přece jen poškozeno," říká profesor Luděk Červenka, přednosta Pracoviště experimentální medicíny IKEM. Ke zhoršování situace přispívá i stárnutí populace.

Potkani ve službách vědy

Vědci potkanům uměle navozují vysoký krevní tlak nebo srdeční selhání.S cílem hledat nové možnosti léčby chronického srdečního selhání, ale také vysokého krevního tlaku a dalších onemocnění vzniklo na IKEM Centrum experimentálního výzkumu chorob krevního oběhu a orgánových náhrad CEVKOON, které z evropského operačního programu Praha - Konkurenceschopnost získalo 80 milionů korun na špičkové vědecké přístroje.

To centru umožňuje provádět výzkum na světové úrovni. Neexperimentuje se samozřejmě na lidech, ale na laboratorních zvířatech. Vysoký krevní tlak lze potkanům navodit genetickou modifikací, chronické srdeční selhání zase chirurgicky "zkratem" mezi břišními cévami. Do srdce tak proudí neúměrně mnoho krve, takže je neustále přetěžováno a začne selhávat.

Potkani běhají v kolech a vědci sledují vliv námahy na jejich stav.Přístroje umožňují například zavést potkanům malé sondy a bezdrátově sledovat 24 hodin denně jejich krevní tlak, funkci ledvin a fungování metabolismu. Další přístroj umožňuje pomocí zobrazovacích metod pozorovat, jak tělem živého potkana putují testovaná léčiva a kde přesně ovlivňují fungování tkání a orgánů. Jiná zařízení jsou určena pro studium orgánů a buněk in vitro.

Vědci zkoumají například působení látek, které blokují odbourávání tělu vlastních molekul majících schopnost snižovat krevní tlak.

CEVKOON umožňuje zkombinovat při výzkumu znalosti fyziologie, imunologie, genomiky a proteomiky (vědy zkoumající vzájemné vztahy různých bílkovin v organismu). Výzkum dosud probíhal na různých pracovištích, takže vázla komunikace mezi obory. Umístění centra na IKEM navíc nabízí možnost propojení základního výzkumu s klinickou praxí.

Přístroj pro monitoring srdečních funkcí in vivo.
Autor: - von -Foto: IKEM

Další čtení

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ