Před patnácti lety, 23. září 1998, provedl mezinárodní tým lékařů vedený Australanem Earlem Owenem a Francouzem Jeanem-Michelem Dubernardem ve francouzském Lyonu první transplantaci ruky na světě. Během třináctihodinové operace dostal od anonymního dárce novou pravou ruku a část předloktí osmačtyřicetiletý Novozélanďan Clint Hallam. Zákrok byl úspěšný, pacient mohl s transplantovanou rukou nejen hýbat, ale dokonce i psát.
Hallam o svou ruku přišel v roce 1984 při nehodě s pilou, když si ve vězení odpykával dvouletý trest za finanční podvody. Lékaři mu sice končetinu přišili zpět, ta však zůstala bez citu a nepohyblivá, a tak se Hallam po pěti letech rozhodl pro její amputaci. "Roky jsem pak byl posedlý myšlenkou na transplantaci, byl jsem v kontaktu s experty z celého světa, než se mi to podařilo," říkal Hallam. S transplantovanou cizí rukou se ale nakonec prý nemohl psychicky sžít, takže mu v únoru 2001 byla opět na jeho žádost amputována.
Zázračný p(P)omahač
V říjnu také uplynou dva roky od doby, co se vyhlášenému českému chirurgovi Bohdanu Pomahačovi a jeho bostonskému týmu podařilo transplantovat obě ruce pětašedesátiletému Američanovi Richardu Manginovi. Muže před několika lety skolila krevní infekce, která měla za následek ztrátu obou horních končetin. Pomahač spojil Manginovy kosti, cévy, nervy, šlachy a svaly s rukama anonymního dárce během dvanácti hodin. V roce 2011 šlo dokonce o druhou transplantaci obou rukou, kterou slavný chirurg se svými pomocníky provedl.
Veřejnost také letos v lednu zaujal příběh jednapadesátiletého Marka Cahilla z Velké Británie, jemuž jako prvnímu v zemi úspěšně transplantovali ruku. Více se dozvíte v naší galerii.