Pupečníková krev pomáhá už 25 let, v Česku přibude odběrných míst

Zdraví
2. 12. 2013 15:20
Banka pupečníkové krve ČR k dnešnímu dni zajistila šest štěpů v dětských příbuzenských transplantacích a osmdesát štěpů v transplantacích nepříbuzenských (ilustrační foto).
Banka pupečníkové krve ČR k dnešnímu dni zajistila šest štěpů v dětských příbuzenských transplantacích a osmdesát štěpů v transplantacích nepříbuzenských (ilustrační foto).

Přesně před pětadvaceti lety ve Francii proběhla první transplantace pupečníkové krve. My jsme se tímto zákrokem nechali inspirovat v roce 1994 a od té doby štěpy z české Banky pupečníkové krve pomáhají i v zahraničí. Na jaře se navíc rozšíří seznam míst, kde se pupečníková krev bude odebírat, což zvyšuje šance některých pacientů najít dárce krvetvorných buněk.

Dnes již pětadvacetiletý Lukáš trpěl vrozenou imunodeficiencí, při níž mu správně nefungovala obranyschopnost. Když mu bylo šest let, rozhodli se ho lékaři zachránit transplantací buněk z pupečníkové krve. Naštěstí se ukázalo, že vhodným dárcem byl v jeho případě bratr Dominik, díky kterému se Lukáš stal prvním pacientem s transplantovanou pupečníkovou krví v Česku. Podobných případů dětí s hematologickým onemocněním jsou tisíce a nyní se jejich šance na uzdravení zvyšují rozšiřováním odběrných míst pupečníkové krve.

Zatím se u nás pupečníková krev odebírá pouze na třech místech, a to v porodnici ve Slaném, České Lípě a v Nemocnici Na Bulovce. Zanedlouho se ale také kvůli pětimilionovému příspěvku ministerstva zdravotnictví tato řada rozroste, což je pro potenciální pacienty dobrá zpráva. "Už na jaře přibudou další tři nebo čtyři porodnice, v polovině roku 2014 by jich podle našeho harmonogramu mohlo fungovat dokonce osm," říká ředitel Ústavu hematologie a krevní transfuze Petr Cetkovský.

Sto mililitrů života

Odběrných míst je v republice více, samotná transplantace pak probíhá ve Fakultní nemocnici v Motole (ilustrační foto).Odběry má na starost Banka pupečníkové krve, která pod zmíněný ústav spadá a je velmi dobře hodnocena v mezinárodním srovnání. Kvalita štěpů z pupečníkové krve nás dokonce řadí mezi první desítku stovek zemí z celého světa. "Od samého začátku je Česko zapojeno do sítě mezinárodních registrů, což umožňuje pomáhat jen dětským pacientům u nás, ale také ve světě, kam štěpy, představující necelých sto mililitrů krve, od nás putují," prohlásil ministr zdravotnictví Martin Holcát. Pro představu, ve všech světových bankách pupečníkové krve bychom našli 600 tisíc štěpů a Česko k nim přispívá číslem 5200.

Většinou se vhodný dárce najde mimo okruh příbuzných a jeho štěp putuje do světa. Stejně tak i našim pacientům pomáhá pupečníková krev nejčastěji od německých dárců. "Výhodou je, že je to opravdu rychlé. Například loni byla dvouměsíční holčička transplantována čtrnáct dní od diagnózy, což by se při shánění dárce z registru kostní dřeně nikdy nepodařilo," popisuje šéf Banky pupečníkové krve Petr Kobylka. 

Problémem jsou však finance. Rozvoj banky by pouze z peněz ústavu nebyl možný, na řadu tedy přicházejí sponzoři, ministerstvo apod. Cena za odebrání, zpracování a uchování štěpu v teplotě mínus 196 stupňů Celsia totiž vychází na 25 tisíc korun a v české Bance pupečníkové krve jich je přes čtyři tisíce.

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ