Očkování proti rakovině děložního čípku by možná pomohlo proti karcinomu krku a dutiny ústní. Nová studie vědců z Oxfordské univerzity uveřejněná v Journal of Clinical Oncology totiž přišla se závěrem, že až třetina pacientů s rakovinou krku je nakažena HPV virem. Tento lidský papilomavirus napadá buňky lidské pokožky a sliznic a způsobuje rakovinu děložního čípku. Výsledky naznačují, že by tedy herec Michael Douglas mohl mít pravdu, když svou rakovinu připisoval orálnímu sexu.
HPV virus je nejčastějším původcem rakoviny dělohy, píše BBC. Existuje více než sto druhů lidského papilomaviru, imunitní systém nás však proti nim ve většině případů ochrání. Rakovinu nejčastěji způsobují typy 16 a 18 přenášené sexuálním kontaktem. Ty stojí ze 60 procent za rakovinou dělohy a ústní dutiny a z 80 procent za rakovinou konečníku.
Lepší než cigarety a alkoholBritští vědci zkoumali spojitost mezi HPV virem a oropharyngeální rakovinou, která postihuje hltan, jícen, mandle a zadní část jazyka. Přibližně 140 tisíc Evropanů trpí rakovinou hlavy a krku a skoro 68 tisíc osob na ni ročně v zemích EU zemře.
Účastníci výzkumu byli zpočátku všichni zdraví a lékaři jim odebrali vzorky krve, z nichž zkoumali přítomnost protilátky na jeden z hlavních proteinů HPV viru s názvem E6. Pokud krev obsahovala protilátky, bylo jasné, že virus překonal obranu a způsobil vznik rakovinotvorných buněk. E6 totiž odbourává buňky obranného systému těla, které nás chrání před rakovinou. Výsledky 135 lidí, u nichž se vyvinul během několika let karcinom krku, vědci srovnali se 1600 zdravými jedinci.
Výzkumný tým u 35 procent nemocných lidí objevil protilátky, které se vyskytovaly pouze u méně než procenta zdravých jedinců. Pacienti, u nichž byla zjištěna přítomnost HPV viru, však měli větší šanci na přežití než ti, u nichž nemoc způsobilo např. kouření či alkohol. "Toto pozoruhodné zjištění nám poskytuje důkazy, že infekce lidským papilomavirem typu 16 může být hlavním důvodem vzniku oropharyngeální rakoviny," komentuje zjištění vedoucí studie Ruth Travisová z Oxfordské univerzity. "Před HPV virem nás může chránit bezpečný sex, ale kondomy nákaze nezabrání úplně," doplňuje Sara Hiomová z Britského ústavu pro výzkum rakoviny. Očkování proti rakovině děložního čípku by tudíž mohlo chránit i proti HPV infekcím a rakovině v dutině ústní, což se ovšem nejprve musí vědecky dokázat.
Nebezpečí i pro mužeKarcinom děložního čípku je v Česku po rakovině prsu nejčastější onkologickou příčinou úmrtí žen. Ročně si smutnou diagnózu vyslechne až 1100 žen a téměř polovina z nich umírá. "Infekce HPV je nejčastější pohlavně přenosnou infekcí s roční incidencí v EU kolem 14 procent a osmdesátiprocentní celoživotní prevalencí (poměr počtu nemocných k počtu obyvatel, pozn.red.)," uvedl onkogynekolog Jiří Sláma.
Odhaduje se, že minimálně polovina mužů se v průběhu života s HPV infekcí také setkává. Může u nich způsobovat karcinom rekta nebo penisu. U obou pohlaví pak viry skutečně souvisejí s některými případy rakoviny krku a hlavy. "Ukazuje se, že zdaleka nejde o problematiku gynekologů. Nejen lékaři, ale i jimi ošetřovaní pacienti a pacientky by měli dostat více informací k tomuto riziku," potvrzuje lékař a prezident HPV College Jiří Ondruš.