Rakovina prostaty je druhým nejčastějším zhoubným onkologickým onemocněním českých mužů. Denně na ní zemřou čtyři lidé a pacientů každoročně přibývá. Zachránit život přitom může včasné vyšetření.
I když výskyt rakoviny prostaty během uplynulých let stoupá, neexistuje zatím v České republice plošný screening, jako tomu je například u rakoviny prsu. U tohoto typu nádoru přitom neexistuje žádná primární prevence, jak lze mu předejít, a nemoc v počátcích nevykazuje znatelné příznaky. Včasné zachycení je tedy jedinou možností, jak se nemoci pokusit zabránit.
Muži starší padesáti let by tedy neměli podceňovat pravidelné dvouleté prohlídky. Odhalit chorobu dokáže krevní test. "Naštěstí máme k dispozici jednoduchý test, kterým umíme s poměrně velkou pravděpodobností rakovinu odhalit ještě v době, kdy je omezena na prostatu a můžeme ji zcela vyléčit. Jedná se o testování hladiny takzvaného prostatického specifického antigenu, zkráceně PSA, v krvi. U pacientů s rakovinou prostaty je hladina PSA zvýšená," uvádí MUDr. Otakar Čapoun z Urologické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.
Přítomnost onemocnění většinou indikuje zvýšená hladina prostatického specifického antigenu (PSA), bílkovinou, kterou prostata produkuje. Následná vyšetření odhalí rozsah onemocnění a často tak umožní včasnou léčbu, než se rozšíří do těla. Toto vyšetření stojí muže, kteří netrpí potížemi, 200 korun.
"Pokud se ukáže zvýšená hladina PSA, je nutné pravidelné sledování už od tohoto věku. Další vyšetření je nutné, pokud se při následných měřeních potvrdí rychlý nárůst PSA. Dvě stě korun může někomu připadat jako vysoká částka, ale v porovnání s cenou lidského života je zanedbatelná. Vyšetření rakoviny prostaty přitom může snížit počet úmrtí až o 20 % a je důležité, aby se ho muži přestali bát podstoupit," dodává Čapoun.