Chrápete v noci? A nemáte hluboký předkus? Oba dva jevy spolu můžou souviset. Odpověď hledejte u ortodontisty, zubaře specializujícího se na rovnání křivých zubů. Pomocí speciálních rovnátek dokonce pomůže i odnaučit dítě od dudání palce či dudlíku, které může způsobit vadný skus.
"Tato rovnátka umisťují mezi ret a zuby a zvenčí připomínají dudlík. Mohou nahradit zlozvyk a při pečlivém nošení vadu upravit," říká v emailovém rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ předseda České ortodontické společnosti MUDr. Jiří Petr.
Kdy je nejlepší čas na srovnání chrupu - platí čím dříve, tím lépe, nebo je lepší posečkat? A do kdy?
Obecně lze říci, že většinu vad je vhodné léčit před růstovým spurtem, tedy obvykle před 12. rokem věku. Některé ale až po skončení růstu po 18. roce, to se týká například ortodonticko-chirurgické léčby čelistních vad, kdy se čelist upravuje operací. Vždy záleží na vyšetření specialistou v ortodoncii, stanovení diagnózy a přesného plánu léčby.
Jaké výhody či nevýhody má rovnání chrupu v dospělosti?
V dospělosti máme výhodu, že čelisti již nerostou a při rovnání tak můžeme počítat s jejich stabilní polohou. To však někdy může být i nevýhoda, když naopak potřebujeme růst čelistí k úpravě jejich polohy a tím i polohy zubů. V takových případech bývá často nutné čelisti operovat. U dospělých pacientů bývá situace komplikovaná tím, že mají chrup již dlouhodobě léčený, jsou tam mezery, implantáty, můstky a podobně a s tím je třeba v léčebném plánu počítat.
Co ovlivňuje výsledek a hlavně jeho trvání?
Zejména kvalita vyšetření a stanoveného léčebného plánu, kvalita ošetřujícího a schopnost komunikace s pacientem, dále obtížnost vady a individuální schopnost reakce tkání pacienta na ortodontickou léčbu, samozřejmě i spolupráce a motivace pacienta.
Může mít rovnání skusu i nepříznivé vedlejší efekty? V dospělosti prý může vést například k paradentóze.
Správně vedená ortodontická léčba nevede k parodontóze ani jiných nemocem chrupu a okolních tkání. Nedostatečná péče o hygienu chrupu nicméně může způsobit kazy nebo onemocnění dásní a tkání kolem zubu nejen u pacientů léčených ortodonticky, ale u všech lidí. Mezi nepříznivé vedlejší účinky ortodontické léčby patří ale například zkrácení kořenových hrotů, které většinou jsou malého rozsahu, nepřinášejí pacientovi žádné obtíže a chrup z dlouhodobého hlediska funkčně ani esteticky nepoškozují.
Nakolik může skus ovlivnit dudání palce či dudlíku v dětství? A kdy by tedy kvůli zdravému skusu měly děti přestat?
Dumlání palce je obvyklá příčina vzniku předkusu či otevřeného skusu u dětí. Tyto vady, pokud nemají hlubší základ, se často spontánně upraví po odeznění zlozvyku, případně jednoduchou léčbou. Je vhodné, když se zlozvykem pacient přestane do tří let věku. Není třeba používat různé nepříjemné odvykací pomůcky, jako tomu bylo dříve, nyní jsou k dispozici různé konfekční clony.
Co to je?
To jsou konfekčně zhotovená rovnátka z tuhého či měkkého plastu, u nichž není zapotřebí individuálního otisku chrupu pacienta. Umisťují se mezi ret a zuby a připomínají tu část dudlíku, která je vidět venku z úst a je na ní je připevněn kroužek. Tyto rovnátka mohou nahradit zlozvyk a při pečlivém nošení vadu upravit. Dudlíky, zejména anatomicky tvarované, ale nemusí automaticky znamenat problém.
Může laik poznat, jestli jeho křivé zuby jsou pouze estetickou nebo závažnější zdravotní vadou?
Většinou nemůže. Navíc po vyšetření specialistou se problém může projevit jiným způsobem, než by pacient očekával. Často se jedná o vzdáleně související problém, například v neřešené oblasti praktického zubního lékařství. Jindy může jít o záležitost, která vyžaduje konzultaci či léčbu specialisty mimo zubní lékařství, např. čelistní chirurgie, neurologie, ORL apod. Například horní přední zuby "vystrčené" dopředu před zuby dolní mohou být průvodním jevem malé dolní čelisti, která může způsobovat chrápání a tím někdy i ohrožovat zdraví pacienta.
A jaké následky může mít vadný skus?
Vadný skus je často průvodním jevem estetické nepravidelnosti chrupu a obvykle nepřináší závažné zdravotní problémy. Může jít o funkční vady, kdy pacient může mít obtíže s estetickým stolováním, obtíže se správnou výslovností, může mít psychické problémy, které vyplývají z typu vady a jejího důsledku pro estetiku chrupu a obličeje. Některé předkusové vady doprovázené nočním chrápáním pacienta již ale mohou signalizovat závažný zdravotní problém.
Existují průhledné materiály nebo možnost nalepit rovnátka na zadní stranu zubů. Předpokládám ale, že větší estetičnost je vyvážena nějakými nevýhodami. Tyto materiály se prý rychleji opotřebovávají a nedrží tak dobře, navíc jsou dražší. Je to tak?
Současné požadavky pacientů na ortodontickou léčbu jsou kromě co nejkratšího trvání i nároky na estetiku přístrojů, tedy aby léčebné přístroje byly co nejméně vidět, nejlépe vůbec. Existují jednak klasické fixní aparáty - zámečky a dráty na viditelných částech chrupu, které se proto vyrábějí z estetických materiálů v barvě zubů. Dalším estetickým typem přístrojů jsou lingvální fixní aparáty, které se upevňují na vnitřní plošky zubů. Kromě vyšší ceny tato léčba přináší větší diskomfort, pacient si na ně déle zvyká, léčba většinou trvá déle a přináší často více času stráveného v ortodontickém křesle, ať už pro obtížnost manipulace, nebo pro častější poruchy. Jiným typem jsou foliové snímatelné estetické aparáty, které jsou zhotoveny z průhledných materiálů a které si pacient sám vyměňuje v pravidelných intervalech. Tyto aparáty přes svou vyšší cenu pro svou jednoduchost občas svádějí k širšímu užívání, ale patří jen do rukou specialistů v ortodoncii, jinak mohou způsobit značné škody.
Jaké?
Například posun zubů do nesprávné polohy, posun mimo kostní základ, vytvoření nové vady a tím zhoršení estetiky zubů a obličeje, zhoršení žvýkacích schopností chrupu, zhoršení výslovnosti, sestup dásní ke krčkům zubů a podobně. Prostě výsledek, který neodpovídá nárokům na moderní ortodontickou léčbu.
Mohou rovnátka ovlivnit do určité míry kontury spodní čelisti, tedy "jakou má člověk bradu"?
Rovnátka mohou ovlivnit polohu zejména dolních, někdy i horních řezáků, tedy tvar a polohu dolního rtu a tím i konturu dolní přední části obličejového profilu. Navržení určitého léčebného postupu se může promítnout i do konečného výsledku estetiky profilu pacienta, zejména v případech, kdy se jedná o ortodonticko-chirurgickou léčbu čelistních vad.