Tabákové firmy jsou jako lišky hlídající kurník, řekla šéfka WHO

Zdraví
14. 10. 2014 08:31
Kouření každý den zabíjí  (ilustrační foto).
Kouření každý den zabíjí (ilustrační foto).

Posílení boje proti kouření a úsilí o vyšší daňové zatížení tabákových výrobků je věnována mezinárodní konference členských zemí Rámcové úmluvy WHO o kontrole tabáku, která začala v Moskvě. Podle tabákových výrobců jsou plány na zvýšení daní nevyvážené, porušují svrchovanost jednotlivých států a poškozují jejich ekonomiku.

"Tabákové společnosti se snaží vzbudit dojem, že se chtějí podílet na hledání řešení problému," upozornila v zahajovacím projevu generální ředitelka Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Chanová. Postoj tabákových firem přirovnala k chování lišky, která se má starat o blahobyt kurníku. "Jsem pyšná na svou pověst nepřítele tabákových výrobců číslo jedna," řekla.

Podle expertů, na něž odkazuje agentura AFP, je zvyšování daní z prodeje tabákových výrobků nejschůdnější a nejúčinnější cestou ke snížení počtu kuřáků v celosvětovém měřítku. Úkolem moskevské konference podle agentury není stanovit minimální práh pro výši daní, ale vypracovat metodiku, která umožní zvolit si nejvhodnější model.

Problematické elektronické cigarety

Účastníci jednání se mají věnovat i kontroverzní otázce elektronických cigaret. WHO doporučuje zákaz jejich prodeje nezletilým a jejich kouření ve veřejných prostorech. Někteří odborníci ale upozorňují, že elektronické cigarety jsou méně závadné než klasické tabákové výrobky, které ročně po celém světě usmrtí šest milionů lidí. Nalézt kompromis bude podle účastníků jednání obtížné.

K Rámcové úmluvě o kontrole tabáku, která byla přijata v roce 2003, již přistoupilo 172 zemí. Česká republika ratifikovala FCTC v květnu 2012 jako poslední členská země Evropské unie. Úmluva shrnuje hlavní kroky, které je nutné přijmout k zastavení tabákové epidemie na jednotlivých úrovních. Obsahuje rovněž celou řadu doporučení. Jedním z nejvýznamnějších je začlenění diagnostiky a léčby závislosti na tabáku do systému zdravotní péče.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ