Odhalená složka
Tajný recept na léčbu chronické bolesti? Obyčejná dymnivka
02.01.2014 15:42
Říká se, že příroda léčí. A v čínské medicíně to platí dvojnásob. Právě východní lékařství již před stovkami let odhalilo účinky květiny známé jako dymnivka. Její účinná složka však zůstávala záhadou, kterou až nyní odhalili američtí vědci v rámci ojedinělého projektu Herbalome shrnujícího přístupy čínského lékařství. Výjimečné analgetikum pomáhá odstraňovat nepříjemnou bolest a dává naději na šetrnou léčbu lidem trpícím dlouhodobými chronickými bolestmi.
Dymnivka z čeledi makovitých obsahuje důležitou složku s obšírným názvem dehydrokorybulbin (angl. zkr. DHBC), která stojí za jejími protibolestivými účinky, oznámili američtí odborníci v magazínu Current Biology. "U zvířat toto analgetikum působí proti druhům bolesti, které trápí i lidi - akutní, zánětlivé i neuropatické nebo chronické," říká Olivier Civelli z Kalifornské univerzity. Význam má však především u dlouhotrvajících bolestí.
Ojedinělý projekt
Civelli se svým čínským kolegou Sin-miao Liangem své závěry učinili v rámci rozsáhlého projektu Herbalome, jehož snahou je nabídnout přehled veškerých chemických látek využívaných v tradiční čínské medicíně. A když přišla řada na výzkum právě dymnivky, vědci se nestačili divit jejím účinkům. Civelliho tým se zaměřil na složku rostliny, která dokáže potlačit bolest. "Nakonec jsme našli látku DHBC, která působí přes receptory ovlivňující dopamin," popisuje vědec. A jelikož extrakt z dymnivky nebo čistého DHBC funguje proti všem typům bolesti, odborníci jsou optimističtí a především pacientům se slabší chronickou bolestí slibují úlevu. Látka totiž podle nich neztrácí časem na efektivitě, jako tomu je u ostatních léků. Než však dorazí do ordinací "západních" lékařů, je třeba provést další toxikologické testy.
Díra na trhu?
"Máme kvalitní léky proti akutní bolesti, jako např. kodein nebo morfin. Máme je i proti té zánětlivé - paracetamol a aspirin. Ale nemáme k dispozici dobré léky na bolest chronickou. DHCB možná nepomůže na silnou dlouhotrvající bolest, ale dokáže to alespoň u té slabší," doplňuje Civelli.
U nás se dříve používala k léčebným účelům dymnivka dutá. Její hlízy se uplatnily např. při kúrách proti hlístům. Postupně se však od tohoto trendu upustilo, protože se jí otrávila některá zvířata. Pro lidi naštěstí hlízy uložené hluboko v zemi nebyly příliš dostupné. Dnes ji používáme jako dekorativní bylinu na zahradách, najdeme ji především v teplejších krajích. Podobné účinky má také dymnivka plná a žlutá. Oproti tomu v Číně se nachází přes 350 druhů dymnivek. Hlízu rostliny ve střední a východní části země vaří v horkém octu a vzniklý lektvar předepisují na léčbu bolesti hlavy či zad.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.