V čem je tajemství úspěchu jamajských sprinterů?

Zdraví
3. 1. 2014 15:25
V čem tkví tajemství úspěchu Usaina Bolta? Vědci přišli s další teorií o jamajských sprinterech. Tentokrát se týká kolen.
V čem tkví tajemství úspěchu Usaina Bolta? Vědci přišli s další teorií o jamajských sprinterech. Tentokrát se týká kolen.

Již několikrát se odborníci pídili po tajemství hvězdných výkonů jamajských sprinterů. Existuje sice několik teorií vysvětlujících, proč právě Jamajčani sbírají medaile a světové rekordy, ale nyní se objevila nová. Dlouhodobý výzkum na ostrovní perle Karibiku prý ukázal, že za vším mohou být symetrická kolena...

Odborníci z Northumbria University v Newcastlu odhalili, že jamajské děti s nejvíce symetrickými koleny se v dospělosti staly lepšími sprintery. "Přišli jsme na to, že jamajské děti mají oproti těm evropským symetričtější nohy. A jedinci se souměrnými koleny se v budoucnu více věnovali běhu," říká autor výzkumu John Manning.

Projekt zaměřující se na symetrii těla u dětí začal roku 1996 a soustředil se na tři stovky jedinců ze základních škol v zemědělských částech Jamajky. Na začátku sledování jim bylo průměrně osm let a během následujících několika let podstupovali sérii testů.

Nohy školáků

V závěrečné fázi sledování se středem zájmu vědců stala zejména rychlost jednotlivců při běhu, píše deník Independent. Přes 160 dobrovolníků se zúčastnilo testů sprintovacích schopností, když překročili dvacátý rok života. "Soustředili jsme se na malé odchylky v tělesné symetrii, takzvané fluktuační asymetrii. U většiny jedinců se nějaké objevily," vysvětluje Manning. Do hledáčku se dostala například délka chodidel, prstů, obvod kotníků i šířka kolenou.

Jamajské děti mají symetričtější kolena než ty britské. Na snímku Usain Bolt s mládeží při londýnském běhu."Ve spojení se sprintem jsme si u dobrovolníků, u nichž jsme v roce 1996 objevili symetrická kolena, všimli větší touhy po běhu a v roce 2010 také nejrychlejších výkonů. V porovnání s britskými dětmi měly ty jamajské kolena souměrná," pokračuje Manning. A právě zde vědci spatřují možné vysvětlení neuvěřitelných běžeckých schopností jamajských sportovců vedených světovým rekordmanem Usainem Boltem.

Ještě je však třeba provést další testy a srovnání, což je letošní cíl britských vědců. Zaměřit se také chtějí na ženské atletky.

Symetrie bývá považována za znak dobrého fyzického rozvoje a kvalitnější genetické výbavy. Údajně souvisí i s fyzickou atraktivitou obou pohlaví, produkcí spermií u mužů a především výkonem při sportovních aktivitách, jako je běh.

Usainovo tajemství

Nejslavnější atlet planety Usain Bolt však ukrývá podle některých odborníků ještě jiné tajemství. Překvapivě totiž nemá fyzické atributy typického sprintera. Od předchozích držitelů světových rekordů se liší výškou a štíhlostí. Například Američan Carl Lewis je těžší a menší než jeho jamajský konkurent. Jenže právě Boltova výška a tělesná konstituce signalizují, že má atlet dlouhé kroky, což ho při běhu na stometrových tratích zvýhodňuje. Ovšem musí mít obrovskou výdrž, aby svou rychlost udržel až do cílové pásky.

Autor: Markéta BajerováFoto: ČTK

Další čtení

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ