Záludná nemoc jménem rýma. Zjistěte, co o ní ještě nevíte

Zdraví
13. 10. 2010 14:30
Rýma a nachlazení jsou nejběžnější nemocí na světě.
Rýma a nachlazení jsou nejběžnější nemocí na světě.

Rýma a nachlazení jsou nejběžnější nemocí na světě, a přitom o ní stále nevíme všechno. Američtí lékaři proto udělali nový výzkum a sestavili seznam těch nejrozšířenějších mýtů, na které spousta lidí nedá při léčbě dopustit.

Oslabený imunitní systém je k rýmě náchylnější.
NE. Vlastně je to spíš naopak. Příznaky nachlazení nevznikají z ničivého vlivu virů, ale je to spíš důsledek toho, jak se jim silný organismus snaží ubránit. Z toho vyplývá, že rýmou častěji trpí lidé se silným imunitním systémem. Oslabený by to odnesl hůř než jen nachlazením.

Vitamín C je zbytečný, rýmy se stejně dřív než za týden nezbavím.
NE. Žádná jiná léčba není tak účinná jako vitamín C. Pomáhá totiž s produkcí bílých krvinek, které bojují proti infekci. Ovšem ani třicet různých studií neprokázalo, že by vitamín C fungoval jako spolehlivá prevence, přestože ho účastníci výzkumu jedli v ovoci nebo tabletách každý den.

Rýma se přenáší líbáním.
NE. Největší rodina virů zapříčiňujících rýmu a nachlazení jsou rhinoviry, které se do těla dostávají pusou jen velmi zřídka, zjistili vědci z univerzity ve Wisconsinu. Lepší cestou jsou pro tyto viry sliznice očí a nosu. S nemocnou osobou se tedy můžete klidně líbat nebo pít ze stejné sklenice a máte jistotu, že rýmu nechytíte.

Nejlepší prevencí je dostatečné oblečení.
NE. "Přestože se nás odmalička matky snaží balit do oblečení, abychom nenastydli, rýma s pobytem v chladu nemá nic společného," řekl serveru Daily Mail lékař Ron Taylor z univerzity ve Virginii. Na podzim a v zimě jsou sice lidé náchylnější, ale jen proto, že je chladné počasí drží uvnitř ve vytápěných místnostech, kde se virům daří obzvlášť dobře. Září a leden jsou vůbec nejčastější dobou onemocnění, protože se studenti vracejí po prázdninách mezi spolužáky, kde se každý virus šíří velmi rychle.

Antibakteriální mýdlo vir z rukou odstraní.
NE. Takové mýdlo nebo gel umí odstranit bakterie, jenže zárodky, které způsobují rýmu, jsou viry. Což je mimochodem také důvod, proč na nachlazení nezabírají antibiotika. O něco lépe pak funguje mýdlo s obsahem alkoholu.

Když se pořádně vysmrkám, bude se mi dýchat lépe.
NE. Za to, že se nám při rýmě špatně dýchá, nemůže zahleněný nos, ale otok krevní cévy v nosních dírkách. Ty navíc natékají střídavě, proto máme pocit, že je jedna dírka ucpaná a druhá je v pořádku, přičemž se další den vymění.

 

 

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ