Zlín má nový přístroj k odhalení nádorů hlavy a krku

Zdraví
25. 10. 2012 13:10
Zlínská krajská nemocnice má novou endoskopickou sestavu ke včasnému odhalení nádorových onemocnění hlavy a krku (ilustrační foto).
Zlínská krajská nemocnice má novou endoskopickou sestavu ke včasnému odhalení nádorových onemocnění hlavy a krku (ilustrační foto).

Zlínská krajská nemocnice má novou endoskopickou sestavu k včasnému odhalení nádorových onemocnění hlavy a krku. Přístroj využívá ušní, nosní a krční oddělení. Sestava umožňuje zachytit již velmi drobné slizniční odchylky, pomáhá přesněji určit rozsah postižení a zpřesní odběr vzorků z podezřelých tkání. Tento druh endoskopie byl dosud dostupný pouze v Praze a Hradci Králové.

Systém, který zlínská nemocnice pořídila za 2,4 milionu korun, navíc zatím jediný v republice využívá v oblasti hlavy a krku k zobrazení tkání flexibilní endoskop s vysokým rozlišením, což diagnostiku zpřesňuje.

"Jedním z nejdůležitějších faktorů úspěšnosti léčby zhoubných nádorů je jejich včasné rozpoznání. Chirurgická i onkologická léčba nádorů v pokročilejších stadiích totiž vede k výraznému zhoršení kvality života nemocného. Nový systém používáme denně u několika pacientů, zejména po předchozí chirurgické a onkologické léčbě," uvedl primář ORL oddělení Martin Světlík.

Nový systém dokáže zobrazit také cévní zásobení sliznic, které má při nádorovém bujení specifickou kresbu. "Je pak možné zachytit slizniční abnormality již o velikosti několika milimetrů, což je při konvenčním vyšetření v bílém světle téměř nemožné. Včasně zachycené nádory je možné odstranit endoskopickou operací, která pacientovi, na rozdíl od zevních výkonů na krku, nezpůsobí téměř žádné funkční ani kosmetické problémy," řekl primář. Systém navíc zpřesní kontrolní vyšetření u pacientů po chirurgické či onkologické léčbě a včas zachytí případnou recidivu.

ORL oddělení ve zlínské nemocnici ročně operuje pro zhoubné nádory krku a hlavy desítky pacientů, které pak dále sleduje. "Úspěšnost operací je závislá zejména na velikosti primárního nádorového ložiska. U nejmenších nádorů je úspěšnost léčby více než 90 procent. Včasný záchyt je proto pro přežití pacienta a jeho životní komfort klíčový. U větších nádorů nemoc končí obvykle odstraněním celého hrtanu a trvalým nosičstvím tracheální kanyly," řekl Světlík.

Ročně projde ambulancemi oddělení asi 10 tisíc pacientů a provede se tam asi 1800 operací, z toho kolem 200 pro zhoubný nebo potenciálně zhoubný nádor. Z nich převažují endoskopické výkony na hlasivkách, zevní operace pro zhoubné nádory horních dýchacích a polykacích cest, slinných žláz a štítné žlázy.

Autor: ČTK Foto: Profimedia , Dalibor Glück/MF DNES

Další čtení

Každý desátý Čech pije nadměrně, varuje zpráva o alkoholu

Zdraví
20. 3. 2025

Proč má Švédsko tak málo rakoviny plic? Může za to i snus, náhrada cigaret

Zdraví
21. 3. 2025

Felinoterapie je léčba kočkou. Většina Čechů o ní neslyšela, přitom pomáhá

Zdraví
19. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ