Automobilka Saab získala z Číny peníze na výplaty

27. 6. 2011 17:08
Saab s malou přestávkou nevyrábí už od dubna.
Saab s malou přestávkou nevyrábí už od dubna.

Problémová švédská automobilka Saab Automobile AB získala objednávku na 582 automobilů za 13 milionů eur (317,6 milionu Kč) od čínské společnosti. Získá tak peníze na výplaty zaměstnancům a splacení dluhů odběratelům. Firma Swedish Automobile AB, dříve známá jako Spyker Cars, která je majitelem Saabu, jméno čínského klienta však nezveřejnila.

Minulý týden Saab uvedl, že nemá peníze na výplaty pro 3700 zaměstnanců. Zpráva tak posílila obavy investorů, jak dlouho bude společnost schopna přežít.

Mluvčí Saabu Eric Geers uvedl, že firma dostane zaplaceno předem. Peníze by jí měly dojít tento týden. Automobilka tak bude schopna zaplatit dlužné mzdy a bude moci obnovit výrobu. Firma kvůli finančním problémům nevyrábí vozy s malou přestávkou od dubna.

Swedish Automobile dodala, že jedná s dalšími stranami o získání více peněz pro provoz značky. Mimo jiné firma vyjednává o prodeji továrny Saabu, kterou by si pak pronajala zpět.

Generální ředitel Swedish Automobile Victor Muller rovněž uvedl, že firma má stále zájem o investici ruského podnikatele Vladimira Antonova. Nezískala však nutné povolení k investici od Evropské investiční banky (EIB). Mluvčí EIB Par Isaksson se odmítl k návrhům Antonova vyjádřit, pouze uvedl, že banka zkoumá důkladně všechny případné změny úvěrové dohody.

Swedish Automobile již dříve uzavřela dohody s čínskými společnostmi Zhejiang Youngman Lotus Automobile a Pangda, které by měly vyřešit dlouhodobější financování Saabu. Dohody ještě musí schválit úřady v Číně a Evropě.

Autor: ČTK Foto: Saab

Další čtení

Eurojust: Za žhářskými útoky v EU včetně ČR je jedna skupina, čelí soudům

Zahraničí
27. 1. 2026

Soudce v Minnesotě předvolal šéfa ICE, hrozí mu obvinění z pohrdání soudem

Zahraničí
27. 1. 2026

Výstava v pražské Ville Pellé představuje malíře, které ovlivnil hyperrealismus

Kultura
27. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ