Opel plánuje, že se vrátí k zisku bez zavírání továren

10. 11. 2017 12:51
Opel chce umazat ztráty i novými modely jako je třeba Crossland X.
Opel chce umazat ztráty i novými modely jako je třeba Crossland X.

Německá automobilka Opel se do roku 2020 vrátí k zisku, přejde na modernější technologie, zahájí výrobu elektromobilů a zvýší export. Vše bez masového propouštění a zavírání továren. Počítá s tím restrukturalizační plán, který představila francouzská automobilka PSA. Ta Opel nedávno koupila.

Ztrátový Opel má v roce 2020 dosáhnout provozního zisku ve výši dvou procent z obratu. V mezidobí rychle přejde na technologie mateřské společnosti PSA a zavede výrobu elektromobilů, aby splnil emisní normy Evropské unie.

"Pro Opel je to historický den," řekl nový šéf automobilky Michael Lohscheller, kterého citovala agentura DPA. Spokojenost s plánem vyjádřili i zástupci zaměstnanců.

Restrukturalizační program nazvaný Tempo předpokládá, že se výrobní náklady každého nového vozu Opel sníží o 700 eur (17 900 Kč). Klesnout mají i mzdové náklady, hlavně díky inovativnímu rozvržení pracovní doby, odstupnému a předdůchodovým zkráceným úvazkům.

Firma zároveň chystá exportní ofenzivu, se kterou se chce do roku 2022 dostat na přibližně 20 nových trhů. Měla by mezi nimi být Argentina, Saúdská Arábie a Tchaj-wan.

Společnost PSA letos koupila značku Opel od americké automobilky General Motors za 2,2 miliardy eur (56,2 miliardy Kč). Díky této akvizici se stala druhým největším automobilovým koncernem v Evropě za německým konkurentem Volkswagen.

PSA má výrobní aktivity rovněž v České republice, kde společně s japonskou firmou Toyota provozuje kolínskou automobilku TPCA. Tento podnik loni vyrobil přes 220 tisíc vozů.

Autor: ČTK Foto: opel

Další čtení

Rutte potvrdil, že Česko loni nesplnilo závazek dávat na obranu dvě procenta HDP

Zahraničí
17. 6. 2026

Matka kapverdského hrdiny Vozinhy dostala víza pro vstup do USA

Sport
17. 6. 2026
ilustrační foto

Praha 7 chce odebírat přebytky elektřiny z fotovoltaiky od svých obyvatel

Domácí
17. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ