Z ulice vrakoviště, dražší přestupky a jubilující Škoda místo VW

16. 4. 2016 08:07
Řádění opilého řidiče odneslo více než 50 zaparkovaných aut.
Řádění opilého řidiče odneslo více než 50 zaparkovaných aut.

Vypadá to tak, že uplynulé dny byly ve znamení rekordů. Nejen z toho důvodu, že automobilky uzavřely bilanci prodejů v průběhu prvního čtvrtletí, ale o další se postaral opilec, který udělal z jedné pražské ulice vrakoviště.

Více než 50 aut naboural na pražských Vinohradech řidič terénního vozu, kterým byl šestačtyřicetiletý policista. Řídil pod vlivem alkoholu a se svým džípem si zřejmě udělal díru do rozpočtu, protože pokud škodu jenom na polovině nabouraných vozidel byla odhadovaná škoda více než 2 miliony korun. A to šlo pouze o hmotnou škodu, kterou ještě zvýší služby za náhradní vozidla atd. A jestliže se potvrdí jeho opilost, bude muset peníze pojišťovnám, které škodu nabouraným majitelům vozů zaplatí, vrátit. Pikantní je, že mu nemůže být odebrán řidičský průkaz, protože ho nevlastnil... 

Jen náhodou se nikomu nic nestalo, opilec vrážel auta hluboko na chodník.Kolik by měl dostat "trestných" bodů, ani nelze odhadnout, protože tabulka s takovým rozsahem nepočítá. Ovšem dočká se změn, ministerstvo dopravy totiž předložilo k projednání odborníkům i veřejnosti změnu bodového systému. Měla by přinést zvýšení pokut u nejzávažnějších přestupků, mezi které patří například řízení pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek, řízení bez patřičného oprávnění nebo způsobení nehody, u které byl jiný z účastníků silničního provozu zraněn. V těchto případech by se měla horní hranice pokuty ve správním řízení posunout z nynějších 50 tisíc na 75 tisíc korun.

Například u vjetí vozidla do prostoru železničního přejezdu přes zákaz, a který byl příčinou železničního neštěstí, navrhuje ministerstvo jedno z největších zvýšení pokut. Místo současných 2500 až 5000 tisíc korun by se pokuta měla zvýšit na 5000 až 25 tisíc korun. Zvýšit by se mohly i pokuty u některých méně závažných přestupků, na maximálně pět tisíc korun by mohlo vyjít nepoužití bezpečnostního pásu, nebo nepřipoutání dítěte do autosedačky.

Další rekordy jsou pozitivnější. Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v březnu zvýšil meziročně o šest procent na zhruba 1,7 milionu vozidel. Odbyt se tak přiblížil hodnotám z března 2007, tedy krátce předtím, než automobilový průmysl zasáhla finanční krize. Pochvaluje si třeba bavorská značka BMW, která zaznamenala nejvyšší měsíční prodej ve své stoleté historii. Odbyt jí meziročně stoupl o 3,5 procenta na 240 659 vozů a udržuje si postavení největšího výrobce luxusních aut na světě. Rekordní prodej oznámil i konkurent Audi a také Škoda Auto.

Čtvrtstoletí spojené s VW udělalo ze Škody globální automobilku.Mladoboleslavská automobilka slavila. Přesně před 25 lety, 16. dubna 1991, byla v Praze uzavřena dohoda o převodu peněz (620 milionů marek, tehdy více než 11 miliard korun) firmy Volkswagen do nové československo-německé akciové společnosti, čímž prakticky začala fungovat nynější Škoda Auto. Dohodě předcházelo vládní rozhodnutí z 9. prosince 1990 o prodeji české automobilky koncernu Volkswagen, ale také i dohoda s plzeňským koncernem Škoda o převodu vlastnických práv ochranné známky Škoda na automobilku, která získal právo užívat značku i symbol okřídleného šípu výhradně na osobní automobily a odvozené modifikace, součástky a příslušenství.

Z lokální automobilky se tak stal hráč na světových trzích. Zajímavý je názor německého odborníka na automobilový průmysl Ferdinanda Dudenhöffera, který tvrdí, že Škoda je srovnatelná nejen se značkami jako je Ford nebo Opel, ale dokonce i s vlajkovou značkou mateřského koncernu. Navíc dokonce doporučil, aby Volkswagen po skandálu s falšováním testů emisí zvážil možnost uvedení automobilů Škoda na americký trh. "Škoda nemá v USA na rozdíl od značky VW vypálený cejch," upozornil.

A Německo, které zatím odložilo dálniční poplatky, chystá zpřísnit pravidla pro vjezd aut do center měst, která se potýkají s velkým znečištěním ovzduší. Ministerstvo životního prostředí kvůli tomu chce ještě v letošním roce zavést nový typ ekologické viněty, bez níž by nebylo možné do vnitřních oblastí měst jezdit. Zpřísnění by postihlo vozy s dieselovým motorem, benzinová auta by měla splňovat i novou normu. Podle ministerstva zpřísnění pravidel mohlo v Německu postihnout až 13 milionů starších dieselových aut.

Autor: - vit -Foto: archiv, škoda auto

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ