Faktor Soukup - informovaný, chytrý, odvážný

Z pohledu ekonomiky
Historička: Československo se nikdy úplně neodpoutalo od monarchie

09.09.2018 09:26

Československu se nikdy úplně nepodařilo hospodářsky odpoutat od bývalé monarchie a vybudovat podle plánů při vzniku státu ekonomicky nejsilnější zemi v Evropě. V rozhovoru to uvedla historička Antonie Doležalová působící na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK a Robinson College Cambridge University.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • David Lejdar (1 hlas) 09.09.2018 11:37

    Geografickou polohu se jentak nezmění, to ano. Ale - tady stranou...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Přesto se ale podařilo vybudovat celkem silnou a samostatnou zemi.a za poměrně krátkou dobu.Po revoluci v roce 1989 už se nám podařilo vybudovat leda tak chaos.K lizu se okamžitě dostali zloději a podvodníci a to se s námi táhne stále dál.A my se jim ještě klaníme,místo abychom s nima udělali krátký proces.Mají z nás Hamáčkové,Babišové Bártové apod.jen pr.del,Ne,za to nemohl Havel,ač byl dost naivní,ten nepoškodil zemi,opoziční smlouva,od té doby se to veze.A my radši kafráme u piva a pereme,který zloděj má sedět ve vládě,aby s námi ještě více zametl.Nebojím se,Babišovi se to povede,ten určitě s prázdnou neodejde.

0 hlasů

Geografickou polohu se jentak nezmění, to ano. Ale - tady stranou tématu, že jsem si nějak nevšiml, že by se například českou značkou mělo valnou snahu etablovat na trhu například v Německu (jakože například mléka se mnoho dováží do Německa, ale to je obvykle zpracované v Německu a prodané pod německou značkou i v Česku) - exportovat lze i služby, případně mít "svou výrobu" i jinde.

Jako příklad:
Pruská bytová architektura se zdá docela oblíbená mezi lidmi z vícero kontinentů. Tudíž se poněkud nabízí, že by se pruská stavební anebo developerská společnost zajímala o to kde by se mělo zájem o výstavbu bytů, jako například jestli v Egyptu. A pokud by se prvně stálo například o výstavbu 10 tisíce bytových jednotek u Kahíry (tou pruskou společností), tak by se sice možná nějaký ten stroj dovezl z Pruska, ale jinak by se docela koukalo zdrojovat převážnou část surovin a práce místně, tj. včetně investic nebo obchodu s např. firmami na výrobu vodovodního potrubí a kohoutů, čímž takové firmy potom spíše schopné zásobit i další projekt/y. Čímž vzniknou nebo jsou zajištěná pracovní místa, zřejmě i posílení egyptské měny, a možná i nějaký zájem o import například některého nábytku nebo MHD-soupravy z Pruska.

V detailech to je jistěže komplexnější. Jakože například "k čemu jsou krásné byty když většina obyvatel nemá na to si moct dovolit tam bydlet" (ohledně čehož se potom je i u tématu bankovních hypoték, a úrazového pojištění kterým se nestává bezdomovcem kdyby se kvůli pracovní neschopnosti přišlo o příjem z práce na zaplacení splátek na svůj byt). Ale na co míním poukázat je, že ten "mezinárodní obchod" má snadno i další formy než jen převážení hektolitrů mléka - a když se na to jde ne úplně egocentricky, tak se snadno pomůže rozvoji vícero trhů na kterých potom spíše zájem o import i například mléčných výrobků.

Tyto věci jsou proč osobně jsem pro samostatné Prusko (respektive spíše v EFTA než v EU), kde se sílu měny nepodkopává jak se to zdá, že je měnová politika celé EU a specificky i roky ČR jako takové, v jménu merkantilistického pojetí na podporu exportu. Ohledně čehož mi je jasné, že například výroba čokoládových produktů v subsaharské Africe není se zdaněním v EU, která si kvůli tomu účtuje dovozní clo na import čokoládových produktů. Ale i pokud ta výroba v Africe není s účastí firemního kapitálu z Evropy, umožněním importu bez protekcionismu se usnadí vydělání si peněz které potom směřují do dalšího rozvoje výrobních kapacit i celkové útraty tamějších zaměstnanců - neboli docela specifický dopad pro hospodářství místo velkých projektů kde si politické komise mezi sebou přesouvají miliárdy kterými se nakonec akorát koupí hromadu zbraní. A právěže spíše silnou měnou se usnadní místním investorům investovat jinde (jak dostanou více tamější měny za jednu jednotku místní měny, neboli rozdíl v kurzu 10% znamená rozdíl zda investor má na to postavit 10.000 nebo 11.000 bytových jednotek za stejnou částku).

S tím vším se pochopitelně má i možnosti jako založení například česko-pruské společnosti, která pro svůj koncový produkt nebo koncovou aktivitu má zdroje na obou trzích. Neboli, když by se mělo například těžbu a zpracování lithia v Česku, a výrobu koncového artiklu u Berlínu, tak se takové společnosti zřejmě spíše hodí to mít pod jedním čepcem než když si při každém kroku toho výrobního procesu někdo naúčtuje marži 100%.

1 hlas




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov