Faktor Soukup - informovaný, chytrý, odvážný

Vysokorychlostní železnice
Rychlovlaky v Česku? Vláda znovu projedná alternativy

21.05.2017 16:40

Vláda se bude zabývat návrhem ministerstva dopravy na vybudování sítě vysokorychlostní železnice. Ten počítá s výstavbou sítě vysokorychlostních tratí napojujících české aglomerace do Německa na severu přes Drážďany a na jihu přes Domažlice.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Jestli si můžu dovolit poznámku ohledně z Vašeho pohledu spojeních severně nebo severozápadně, tak nejdřívě ohledně současné sítě jako podklad prosím podívat na:

https://www.bahn.de/p/view/service/fahrplaene/streckennetz.shtml

Specificky na "ICE Strecken 2017" a "EC/IC Strecken 2017".

Za ICE se má rychlovlaky, EC je zkratka pro EuroCity, a IC pro InterCity.

Tyto mapky sice nejsou moc technické ohledně toho kde se přímo má jakou trať (schopnou nést rychlovlaky za plné rychlosti i dnes), ale poněkud podstatné se mi zdá poukázat na to, že mezi Dráždany a Berlínem žádný rychlovlak přímo nejezdí. Co se týče kapacity tratě Berlín-Dresden, tak se současně uvádí 160 km/h maximální rychlosti, a staví se aby většina tratě měla 200 km/h (a někdy 2025 aby cesta trvala 80 minut), což poněkud značně pod tím co se má za rychlost u rychlovlaku, jakože 174 km délky tratě se rychlovlakem moderně dá zvládnout kolem půl hodiny.

https://de.wikipedia.org/wiki/Bahnstrecke_Berlin%E2%80%93Dresden

A co se týče plánů na další výstavbu a že i Prusko, tak ono se historicky mělo spojení Berlín-Görlitz (přes Chotěbuz), při čemž Görlitz součástí Pruského území. A já mám za to, že by bylo pěkné nápobně obnovit, a jak můžete vidět z těch mapek se z Lužicka stalo poněkud zastrčená oblast. A moje poznámka se právě týče toho, že kdyby se to pojalo vysokorychlostným železničným spojením, tak propojení na Liberec a možná i Hradec Králové a Brno by argumentativně bylo docela fajn (a možná od Liberce i do Prahy?).

U toho mi je jistě jasné, že se na české straně možná moc nevidí důvod proč propojit například Liberec a Hradec Králové když se má stav kdy mnozí přece jezdí buď z nebo do Prahy a jaký to nesmysl kdyby někdo chtěl jet nějak jinak (poněkud vtipně řečeno když se podívá na dálniční "síť" v ČR) - byť by se dalo trochu ozdobit jak hezké by to bylo pro vícero krajů mít přímo propojení například v pohledu investiční atraktivnosti firem. A u toho asi také nutno zmínit, že by investiční spoluúčast do železniční sítě byla vyloučená (byť jistě poněkud předbíhající stav věcí v kterých se zatím nemá Pruskou státní nebo vladní nebo soukromé železniční společnosti).

Tak či tak od mě jenom poznámka do jako rundy ohledně toho, že by v Prusku vysokorychlostní železniční spojení Berlín-Görlitz jistě bylo o mnohem zajímavější kdyby se tím dalo dojet dokonce až do Brna, Vídně, Bratislavy, a možná i do Budapeště, Záhřebu, Bělehradu, a Bukarešťě.

0 hlasů

*nebyla vyloučená

Pardon, trochu jsem to tam přepisoval a nepřidal "ne" k tomu. Prostě v pohledu poněkud solventního Pruska, a že docela zájem aby nejen Berlín byl součástí infrastruktury v které se rádo dělá byznys (respektive více zájmu než u Němců kteří argumentativně často dělají dojem, že Berlín mají akorát za město kde se má tu tzv. vládní čtvrť), tak přes Görlitz možná i do Atén nebo Istanbulu, neboli moderně-železničně propojeno do více než 10 hlavních měst států v Evropě, to by jistě bylo docela skvělá věc která by za něco stála, obzvláště pokud se při tom myslí i na záležitost železniční přepravy zboží kde by se jakoby páteřní síť argumentativně dalo vést docela docela poblíž (byť tam jistě ne tak důležité takové rychlosti jak by se mělo u osobní přepravy).

0 hlasů

A právěže i kdyby se mělo vysokorychlostní trať Vratislav-Brno tak u té představy tratě přes nebo u Liberce by právě šlo o to, že snadnější spoj Berlín-Praha než docela větší oklikou přes Lipsko, mezitím co by se směr Chotěbuz zřejmě stejně stavělo aby se odtamtud mohlo pokračovat i směr Vratislav a dále (možná až do Odesy?). A jistě ne jediná jako trasa. Například Berlín-Poznáň-Waršava-Minsk/Kyjev by se také zdálo docela rozumné plánovat a provést.

0 hlasů

V naší hrbaté zemičce by byla lepší ta druhá alternativa . Udělat trať, kde vlak zastaví jen dvakrát - třeba -Plzeň-Domažlice- stejně znamená provozovat souběžné tratě pro běžnou rychlíkovou, osobní a nákladní dopravu. Jinak údaj o tom, že cena jízdenky na kilometr by měla být 0,93 Kč je hloupý vtip, když dnes jsou to cca 4 koruny. Autor si plate koruny a eura. To by pak odpovídalo.

0 hlasů

Ono se při té ceně obvykle nevychází ze vzdálenosti vzdušnou čarou. A při tom sice někdy jsou případy, že se železnicí jezdí více km než kdyby se jezdilo autem - viz například když se chce z Bělohradu vlakem do Jičína, tak se musí do Ostroměře která není o nic moc blíže Jičínu než Bělohrad - ale nějaké, že by to bylo 4x tolik kilometrů, to spíše výjimečný případ pokud vůbec nějaký takový je. Viz například jízdenka Praha-Plzeň, tak to je 105 Kč.

0 hlasů
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 2/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.