Faktor Soukup - informovaný, chytrý, odvážný

Tři procenta odpis
Obavy z hospodářské recese. Akcie v USA jdou prudce dolů

04.12.2018 22:43

Americké akcie prudce oslabily a hlavní indexy odepsaly více než tři procenta. Dolů je táhly zejména průmyslové sektory a banky, na které doléhají obavy z hospodářské recese.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

a ja uz myslel, ze konecne bankrotuje Rusak, jak predpovedela jedna Opice s noelovkou.
a oni to jsou zatim humaniarni bombometcici :-)))))))

0 hlasů

Pokud směřují k recesi, tak to nutně nebude razdva. Velká část hospodářství USA stojí na spotřebitelském utrácení, které současně profituje z toho, že poměrně nízké ceny za benzín a pro nejednoho (dočasně) i trochu více peněz v kapsách díky menšímu zdanění.

Nicméně, případná cla právě na z velké části spotřebitelské zboží, to poněkud vytváří zátěz ohledně toho spotřebitelského utrácení. Z čehož nejeden podnik asi ne nadšený když poklesne to místní utrácení, neboť i pokud například elektronika z Číny najednou tím clem dražší v USA, tak ono to nutně neznamená jako by ze dne na den byli regály všude plné (levnější) elektronikou z USA - jakože z toho co nejeden stejně za to zboží z Číny utratí, tak to stát sice má větší výnos tím clem, ale ten výnos jíž ne co směřuje přímo do hospodářství.

Však argumentativně ještě horší scénář pro USA je kdyby došlo k tomu, že by si kvůli clu nikdo zboží z Číny jíž nekoupil, a to horší kvůli tomu, že zátěž pro Čínu (kde je hospodářství a stát mnohem více propojené), která právě drží dluh USA ve výši více než 1000 miliárd dolarů. Přičemž Čína možná přistoupí ke krokům jako například snížování hodnoty čínské měny (aby se tím kompenzovalo ta cla a tím v USA stále stejné ceny), ale ty dluhopisy v tom jsou docela kritické, obzvláště kdyby si Čína při značně sníženým exportům do USA řekla, že jím je vlastně silný dolar jíž jedno. A kritické to je kvůli tomu, že pokud Čína ty dluhopisy začne prodávat ve velkém, za podmínek lepších než je prodává USA, tak USA na nějaký čas přijde o zdroj výnosu anebo musí koukat nabízet mnohem více úroků za dluhopisy (což ten rozpočet zatěží za několik let, a úroky za peníze půjčené bankám, které to dále půjčují, by asi také museli růst aby to pokrylo, což zátěž pro podniky které možná chtěli expandovat výrobu například elektroniky, ale kvůli těm úrokům se do toho možná nepustí).

A ohledně možná přímého vlivu toho když Čína ty dluhopisy USA prodává, viz, že Čína v říjnu prodala dolarové dluhopisy s pětiletou splatností pouze ve výši 1,5 miliard dolarů* - a tady článek o tom, že něco ohledně dluhopisů s pětiletou splatností, možná právěže snížená poptávka si takové koupit od USA.

Což věci ohledně kterých se mám daleko od toho, že expert. Ale i mně jako laikovi se při tom právě zdá na co jsem se snažil poukázat pod jiným článkem**, totíž že se nezdá rozumné pro p. Trumpa se chovat jak slon v krámu na porcelán.


*
https://www.reuters.com/article/us-china-debt/china-sells-3-billion-in-dollar-bonds-amid-market-turmoil-idUSKCN1ML1ZT

**
https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/svet/usa-a-cina-se-domluvily-na-90dennim-primeri-v-obchodnim-sporu_505256.html

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov