Faktor Soukup - informovaný, chytrý, odvážný

Samuelson: Půjde-li Amerika doleva, může za to Bush

19.11.2008 15:55

Paul Samuelson, laureát Nobelovy ceny za ekonomii, označil končícího prezidenta Bushe za nejhoršího v americké historii. Pokud se Spojené státy v blízké budoucnosti vydají cestou protekcionismu a tuhé regulace, bude to podle něj důsledek neuvážených deregulací Bushovy administrativy.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Terka (88 hlasů) 19.11.2008 18:31

    Jako pamětnice si pamatuji, jak před rokem 1968 v souvislosti s...

  • Líza (88 hlasů) 19.11.2008 16:25

    To by musel být duševně chorý i náš prezident, co snad ne, nebo ano?

  • MoSaDo.... (84 hlasů) 19.11.2008 18:25

    Brzy jiz obcan Bush se projevil jako opravdu nejhorsi prezident...

  • JM (78 hlasů) 21.11.2008 09:57

    To je jen část pravdy, podstata problému v tom není. Ale vy zjevně...

  • ppp (77 hlasů) 19.11.2008 23:11

    Ty budeš asi pěkný kus blba...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Je vidět, že tenhle pán o Klausovi už něco slyšel. A pak že náš inženýr nedopatřením prezident, není světák :-)

59 hlasů

Zaráží mě, že si Američané svého údajně historicky nejhoršího prezidenta zvolili dvakrát po sobě.

60 hlasů

Pokud si pamatuji, tak minimálně to druhé zvolení bylo velmi podivné..... Nerozhodoval tam tenkrát náhodou o výsledku voleb soud na základě několika stovek hlasovacích lístků, které jejich voliči údajně vyplnili nesprávně?

73 hlasů

Ne, volební podvod byl při jeho prohře s Gorem. Tehdy neumožnili na Floridě spoustě černochům hlasovat a oznámili, že Bush těsně vyhrál. Při přepočítávání se ukázovalo, že to není pravda. Bush slíbil nějaké křeslo soudkyni, která za to přepočet hlasů zakázala a US měli poprvé nedemokraticky zvoleného prezidenta. Mimochodem, předtím v primárkách porazil McCaina. Nějaké nečistoty byly i při jeho "znovuzvolení", ale díky strašení s terorismem měl dostatečnou podporu pro vítězství.

65 hlasů

I toto neni pravda, ale umyslny falsifikat, na rozdil od predchoziho prispevku, ktery byl lzi z neznalosti. Rozhodnuti o prvnim vitezstvi Bushe byla dano Nejvyssim soudem USA, tedy vetsinou 9 soudcu. Spinavosti tohoto druhu by mely byt trestne stihane, pak by si anonymove jako www.zadluzeni.cz rozmysleli neco takoveho dat na internet.

68 hlasů

Sice máte pravdu ohledně potvrzení legálnosti voleb v roce 2000 Nejvyšším soudem USA, ale také jistě víte o problémech s děrnými štítky a sčítacím zařízením (nejen na Floridě, ale jen na Floridě měly vliv na konečný výsledek, protože byl těsný). Ti, kteří se dostatečně nevyznali ve složitém vyplňování, byli snadným objektem manipulace. (Pro neznalce amerického systému: na rozdíl od našeho nejde o to, hodit správný lístek do urny, ale správně vyplnit složitý hlasovací lístek, na němž se navíc hlasuje o několika věcech najednou.) Takže i když legálnost a demokratičnost voleb v roce 2000 byla osvěcena, dobře víte, že v americké spolěčnosti dodnes zůstávají jako bolavý vřed pod kůží, něco, co se nesmí zopakovat. A v analýze, proč Bush zvítězil i v roce 2004, když velká většina chyb, které jeho administrativa napáchala, nastala v jeho prvním, ne druhém období, má předchozí komentátor pravdu: ve společnosti vládl strach z terorismu a Kerry se voličům nezdál jako muž, který Ameriku z toho strachu vyvede. A dopady chyb první Bushovy administrativy ještě nebyly tak široce viditelné.

62 hlasů

Pokud si dobre pamatuji, tak Paul Samuelson varoval, ze tusim v roce 1985 SSSR predstihne USA v ekonomicke urovni. Je videt, ze Nobelovu cenu mohou opravdu dostat pouze levicaci.

67 hlasů

Jako pamětnice si pamatuji, jak před rokem 1968 v souvislosti s úvahami o socialismu se objevil názor, že pokud někde vznikne opravdový socialismus, tak to bude v USA. Takže úvahy o příklonu k levici jsou oprávněné a našim horním deseti tisícům z toho naskakuje husí kůže.

88 hlasů

Tvoje starosti o horních deset tisíc jsou symptomatické, soudružko pokladní.

66 hlasů

Ty budeš asi pěkný kus blba...

77 hlasů

Brzy jiz obcan Bush se projevil jako opravdu nejhorsi prezident USA.Stary pan Samuelson ma pravdu.Dnesni celosvetova krize byla zpusobena Bushem.Odmita npr.podporit 3.000.000 pracovnich mist,ale do Iraku a predem prohrane valky nasypal jiz Bilion.Znicil temer 170.000 lidi,vcetne svych cca 4.000 vojaku. Pral bych si,aby byl povolan pred tribunal.Dukazu je proti nemu dost.

84 hlasů

K té podpoře 3 miliónů pracovních míst: tady má náhodou naprostou pravdu Paulson - pomoci je potřeba, ale NE konzervací současného stavu. Vláda už v září navrhla a kongres schválil záchranný baílk v hodnotě 25 miliard dolarů pro automobilky. 25 miliard je tolik, kolik automobilky požadují, ale je, když to shrnu, na zvýšení konkurenceschopnosti. To automobilky nechtějí - říkají, že nemají čas měnit modely , technologie a zařízení. Balík zatím ani nezačaly používat. Vláda jim říká: tak tedy společně přesvědčeme kongres, aby ten balík ze září použily na svou okamžitou záchranu, ale že jim to dlouhodobě nepomůže, dalších 25 miliard nedostanou. A to manažeři automobilek (hlavně GM) nechtějí. Část kongresu by je nejraději zachránila stejnou formou jako bankz, ale to prostře u nefinančních odvětví nejde! Toto není prostor na vysvětlování, snad jen že zajištění depozuit na účtech rozproudění peněz v ekonomice je nutná věc, bez peněžního oběhu a bez financování nedostanete platy, platíte jen v hotovosti, peníze vozíte po světě v kufrech - a to jen v případě, že vám nějaké vůbec zbyly v tu chvíli, kdy vyschly vklady. Ekonomika se zastaví. Auty si navzájem platit nebudete, auta nebudete mít v rezervě pro budoucí placení, zaměstnavatel nebo zákazník vám nebude platit volantem nebo spojkou, to je prostě úplně jiná věc. Navíc americké automobilky nejsou primárně v problémech proto, že v systému zavládla panika, ale proto, že už jsou v problémech dávno, jejich výrobky už dávno nejsou konkurenceschopné. Krize jim jen dodala poslední ránu, protože už není z čeho ty jejich problémy maskovat. V Česku stačí si vzpomenout na 90. léta. Když ČKD nebo plzeňská Škodovka nejsou schopny prodat za cenu, která pokryje náklady, ani 10 let úhrad ztrát z peněz od daňových poplatníků jim nepomůže. Manažeři si jen dál pěchují kapsy a dělníci ztrácejí čas, ve kterém by se ještě mohli přeškolit a snáz najít si místo. Pak se octnou na trhu práce v padesáti, bez úspor (jejich američtí kolegové případně ještě s nulou v penzijním fondu), nikdo už je nechce, na přeškolení je pozdě, peníze od daňových poplatníků vyletěly oknem a ničemu dobrému to nepomohlo. Bushova vláda napáchala strašné ekonomické škody, ale toto není jedna z nich, tady je v tom Bush nevinně. (Pro ekonoma je opravdové utrpení poslouchat argumenty té části kongresmanů, která nechce dovolit konverzi a místo toho chce nakládat s GM jako s bankou. Je vidět, že jde o lidi, kteří nemají vůbec žádné skutečné vzdělání, umějí jen boj o moc a všechno ostatní dávno zapomněli).

68 hlasů

Vy, komunisti, jiste mate s tribunaly sve dobre zkusenosti z jinych zemi, a jiste byste je radi zavedli i v USA. Nejakou dobu si vsak jeste budete muset pockat, nez zblbnete podstatnou vetsinu..

65 hlasů

Obávam se že chorý je pan Samuelson. Hlavně, že vše jde hodit na Bushe. Celý ten průšvih je díky zasahování státu do ekonomiky a díky Clintonovi a jeho zákonům který nastavovaly rovnoprávnost při čerpání pujček.

65 hlasů

Je zábavné sledovat vás pravičácké "liberální" fanatiky, jak se snažíte sami sobě nalhat, že vaše víra je pořád jediná správná :-) Jste stejně směšní jako kovaní komunisté.

74 hlasů

Staci si zjistit fakta. Velky podil na dnesni situaci ma Clintonova vlada take tim, ze povolila obchodovani s derivaty na burze, ktere byly zakazany v USA jiz v r. 1907, nebot jiz tehdy zpusobily hospodarskou krizi. Jenze "qw" misto vecneho argumentovani umi jedine osocovat. Coz je pro naprostou vetsinu levicovych idiotu typicke.

67 hlasů

To je jen část pravdy, podstata problému v tom není. Ale vy zjevně nejste ekonom a toto není odborné fórum, tak tady asi nemá smysl uvádět fakta na pravou míru. Z čistě politického hlediska - to byl zejména kongres, který tehdy (a mnohokrát předtím i potom) udělal obří chyby a Alan Greenspan, který měl postavení poloboha, ale přitom se ve své filozofii finannčího trhu hluboce mýlil. (Což mezitím i veřejně přiznal.) Ale jádro problému jde ještě dál do historie a zákony z roku 1999 "jen" zprůchodňovaly něco, co se jinak řítilo do zdi. Samozřejmě to byla chyba, dnes to víme. Bushova administrativa pak ale dala ekonomice řítící se do zdi rychlejší kola a šlápla na plyn (obří nárůst obou deficitů). Měla mnoho šancí brzdit, neudělala to. Neselhal "kapitalisnus" založený na tržním principu, samozřejmě, že ne. Selhal kapitalismus na dluh, kapitalismus založený na tom, že část světa si žije výrazně nad poměry a druhá část světa to financuje. Pak stačí i malá překážka v systému a všechno se hroutí.

78 hlasů

To by musel být duševně chorý i náš prezident, co snad ne, nebo ano?

88 hlasů

Otázka, kolik z toho, co hlásá, opravdu realizoval. Míra regulace je u nás vysoká.

67 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov