Nekonfliktní: tak se říká třem reformním zákonům, které chce ministr zdravotnictví Tomáš Julínek z ODS příští měsíc předložit vládě. Tak snadné to s nimi ale nebude. Jen Česká lékařská komora k nim předložila 117 připomínek. Příští týden se dozví, zda je ministerstvo do zákonů zapracuje.
"Pokud mají zákony tolik chyb, možná by se měly hodit do koše a začít psát znovu," navrhuje prezident komory Milan Kubek. Komora má celou řadu odborných připomínek. Hlasitě protestuje i proti tomu, že se ji ministerstvo snaží zbavit některých kompetencí.
Za svoje zájmy chtějí lékaři bojovat všemi dostupnými zbraněmi. Pokud Julínkův tým připomínky do návrhů nezapracuje, budou proti zákonu lobbovat v poslanecké sněmovně.
Zachovejte nám kompetence, chce komora
Julínek například chce, aby kontrolní dohled nad péčí měly jen krajské úřady. "Nedávno se řešil případ, kdy lékařka nechala za sebe v ordinaci pracovat svou dceru-medičku. Řešil to úředník kraje s titulem bakalář a paní doktorka ho zavalila odbornými argumenty, kterým on nedokázal čelit. Před naší odbornou komisí ale neobstála," snáší Kubek argumenty pro tvrzení, že úředníci na kontrolu lékařů nestačí.
S tím ale nesouhlasí mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Podle něj je povinností krajů, aby zajistily odborníky. "Mohou si na posuzování najmout lékaře nebo spolupracovat s komorou, pokud se jim to osvědčí," říká Cikrt. A dodává, že nový zákon stanoví i možnost se proti rozhodnutí úředníků odvolat.
Lékařům se nelíbí ani to, že by zástupci komory napříště neměli mít přístup do zdravotnické dokumentace. Nemohli by tak prošetřovat, zda ošetřující lékaři nepochybili. Tuto kompetenci by měly mít napříště jen úřady a zdravotní pojišťovny. "Pro přístup do dokumentace by nám musel dát souhlas pacient. Na lékaře, který ordinoval opilý, si ale žádní pacienti nestěžovali - měl totiž pověst, že za flašku napíše cokoliv," varuje Kubek.
"To je absurdní příklad. Nechceme, aby komora mohla prošetřovat lékaře, na které si nikdo nestěžuje, to by mohlo posloužit třeba i k vyřizování účtů," kroutí hlavou Cikrt. Podle něj omezení přístupu k dokumentaci pacienty naopak ochrání před zneužitím jejich údajů. "K údajům nebudou mít přístup ani úředníci, jenom zdravotničtí pracovníci," dodává Cikrt.
Co komora také kritizuje |
- "svědci Jehovovi": Zatímco dnes zákony stanovují, že lékař musí pomoci dítěti i v případě, že to rodiče odmítají (a to například i z náboženských důvodů), navrhované předpisy lékaři tuto zákonnou oporu neposkytují. - potraty: Měly by se provádět i cizinkám, což by mohlo přivolat "potratovou turistiku" (například z Polska). U dívky mladší 16 let by na žádosti o potrat stačil podpis rodičů, teoreticky by k němu tedy mohlo dojít proti dívčině vůli. - alkohol: Kvůli pití jednoho lékaře by o registraci mohla přijít celá nemocnice. ČTĚTE TAKÉ: Opíjí se lékař? Zavřeme ordinaci, plánuje ministerstvo - lékařské tajemství: Lékaři by měli mít povinnost hlásit podezření na všechny trestné činy (včetně majetkových), nikoli jen ty nejzávažnější jak je tomu dnes. ČTĚTE TAKÉ: Julínkův návrh: budou z lékařů práskači? - osoby blízké: Zákon stanoví velmi široce okruh "osob blízkých" (vejdou se tam i kamarádi a vzdálení příbuzní), zároveň ale velmi přísně trestá lékaře, pokud sdělí údaje o pacientovi neoprávněně. - ceny služeb: Napříště nebudou nijak stanoveny ceny lékařské péče (ani jejich minimální hladina), hrozí tedy, že některé nemocnice mohou nasadit "dumpingové" ceny, tím ostatní zlikvidovat a pak zdražit. ČTĚTE TAKÉ: Julínek a Kubek: O reformě se nedohodneme, zatím - dojezdová doba záchranky: Zatímco dnes existuje oficiální limit dojezdnosti 15 minut, nový zákon předpokládá jeho prodloužení na 20 minut. ČTĚTE TAKÉ: Přibude 44 stanic záchranářů, nejvíce na Vysočině |
Foto: Jan Schejbal, Petra Mášová