Na ministerstvo školství začnou od srpna chodit žádosti o odškodnění pro studenty, kteří byli perzekvováni bývalým režimem. Pro úředníky je to důvod posílit řady a zřídit nové oddělení.
Celých dvacet let čekali na satisfakci lidé, které komunistický režim poškodil, když jim nedovolil studovat. Letos v březnu se konečně dočkali příslibu, že od letošního srpna si o bolestné budou moci zažádat.
Ministerstvo školství v časech krize proto "otevřelo" zcela nové oddělení, jehož dvouletý provoz bude stát bezmála tři miliony korun. Ve stávající sestavě by úřad žádosti nebyl s to zvládnout. "V rámci agendy odškodňování je třeba vyřizovat velký počet žádostí, a to přirozeně nejen od oprávněných žadatelů, ale rovněž těch neoprávněných," vysvětluje Helena Müllerová z tiskového odboru ministerstva.
Totiž: exministru Liškovi se nepodařilo protlačit vládou takovou variantu odškodňovacího zákona, jež by zajistila peníze všem vyhozeným studentům. Kabinet schválil jen úspornou verzi, podle níž mají na odškodnění nárok jen ti, které režim vyštval z vysokých škol v období od 25. února 1948 do prosince roku 1956.
Perzekvovaných studentů, kteří na stotisícové bolestné budou mít ze zákona nárok, je podle odhadů ministerstva kolem pěti set. Úředníci se přesto obávají návalu a odhadují, že budou muset odbavit více než dvojnásobek žádostí.
ČTĚTE TAKÉ: Komunistická perzekuce studentů vládu nezajímá
Stát odškodní studenty vyhozené ze škol komunisty
"Rovněž neoprávněné žádosti bude nutné zdůvodnit a vyřídit v termínu," obhajuje nabobtnání administrativy Müllerová. Úředníci už poslali na vládu žádost o prostředky jak na odškodnění bývalých studentů, tak i na provoz nového oddělení.
Nový útvar začal fungovat v červnu, tedy dva měsíce před startem odškodňování. K dnešnímu dni čítá čtyři pracovníky. Zaniknout má v polovině roku 2012.
Foto: Karel Šanda