Soud: <span>Vyhazov za kritiku</span> v práci je omezení svobody

Domácí
19. 4. 2010 16:15
Podle soudu jde o porušení práva na svobodu projevu (ilustrační foto).
Podle soudu jde o porušení práva na svobodu projevu (ilustrační foto).

Podle soudu jde o porušení práva na svobodu projevu (ilustrační foto).Ústavní soud vyhověl stížnosti právníka Jaroslava Svědíka, jenž přišel o práci kvůli kritice poměrů v zaměstnání. Podle soudu jde o porušení práva na svobodu projevu. Obecné soudy Svědíkova základní práva neochránily. Případem se musí znovu zabývat Městský soud v Praze.

"Svoboda projevu jako taková se vztahuje nejen na tvrzení či stanoviska příznivě přijímaná či považovaná za neškodná nebo bezvýznamná, ale i na ta, která jsou považována za polemická, kontroverzní, šokující nebo třeba i někoho urážející," stojí v nálezu senátu vedeného Eliškou Wagnerovou.

Svědík se před deseti lety na interní poradě právníků Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR vyjádřil kriticky o hospodaření. Zmínil údajně neúčelné investice a vyslovil podezření, že se nesprávné nakládání s finančními prostředky týkalo i fondů zdravotního pojištění. Nadřízení mu okamžitě ukončili pracovní poměr.

PSALI JSME: Soud: Lidé s vyššími příjmy mají dostávat větší penze
                      Soudci ohrožují stát, výdaje brutálně narostou

Ústavní soud ale naopak upozornil na to, že Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR je rezortní pojišťovnou, která hospodaří s veřejnými finančními prostředky. "Proto každé stanovisko či kritiku upozorňující na případné nesrovnalosti v jejím hospodaření je z hlediska veřejného zájmu na zvýšení kontroly nakládání s těmito veřejnými finančními prostředky třeba považovat za žádoucí," uvedl soud.

Ústavní soud přehodnotil rozhodnutí soudů nižších instancí.Právník se neúspěšně bránil u Obvodního soudu pro Prahu 10, Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu. Proti němu svědčilo například to, že údajně nedokázal po výzvě nadřízených svá obvinění doložit.

Podle ústavních soudců ale sporné výroky nebyly veřejně publikovány, a proto nemohly mít závažný dopad na zájmy a dobrou pověst pojišťovny. Nejpřísnější postih v pracovněprávních vztazích, tedy okamžité propuštění, je tak podle Ústavního soudu nepřiměřený. Pokud v novém řízení Svědík uspěje, mohl by například získat odškodnění.

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR je podle své internetové prezentace největší zaměstnanecká a druhá největší veřejná zdravotní pojišťovna v Česku. Jejích služeb využívá téměř 1,13 milionu klientů.

Ilustrační foto: Jan Schejbal, archiv Týdne

Autor: ČTK

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ