Summit: USA začnou bojovat proti klimatickým změnám
05.04.2009 13:00 Aktualizováno 05.04. 13:46
Americký prezident Barack Obama na začátku jednání summitu EU-USA slíbil, že Spojené státy se zapojí do boje s klimatickými změnami. Podle něj jej dosud USA nebraly dostatečně vážně.
Navázal tím na svůj dopolední projev na Hradčanském náměstí, kde rovněž přislíbil změnu amerického přístupu k otázce změny klimatu.
Jen málo témat má pro budoucnost větší význam než energetická bezpečnost a klimatická změna, řekl dnes Obama v Kongresovém centru při zahájení summitu EU-USA. Česko jej pořádá jako nynější předseda EU.
"Moje země tyto záležitosti dlouho nebrala vážně," prohlásil americký prezident. "Nyní vám slibuji, že budeme aktivním partnerem v kodaňském procesu," uvedl v souvislosti s konferencí v Kodani, která má koncem roku vyjednat nástupce kjótského protokolu o omezení emisí skleníkových plynů.
Předcházející prezident George Bush ihned po nástupu zrušil americký podpis pod kjótským protokolem, který země světa zavazuje, že do roku 2012 sníží své emise skleníkových plynů oproti úrovni z roku 1990.
Turecko by mělo být v unii, myslí si pán Bílého domu
Americký prezident podpořil členství Turecka v Evropské unii. Turecko o členství v EU jedná, ale řada významných zemí unie, zejména Francie, má ke vstupu Ankary výhrady. "Kdyby Evropská unie Turecko přijala, vyslala by silný signál muslimskému světu," řekl Obama.
ČTĚTE TAKÉ: Turci ustoupili. Rasmussen novým šéfem NATO
Americký prezident z Prahy odlétá právě do Turecka, které je poslední zastávkou na jeho nynější zahraniční cestě. Turecko je členem NATO a důležitým spojencem Západu na Blízkém východě. Na summitu NATO, který skončil v sobotu, právě Obama přesvědčil Turecko, aby neblokovalo jmenování dánského premiéra Anderse Fogha Rasmussena novým generálním tajemníkem aliance. Turecku mimo jiné vadilo, že Rasmussen neodsoudil karikatury proroka Mohameda v dánském tisku.
Americký prezident se také důrazně vyslovil pro silnou a jednotnou Evropu. Neexistuje stará nebo nová Evropa, ale jednotná Evropa, řekl Obama. Narážel na výroky bývalého amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, který během přípravy na válku v Iráku v roce 2003 mluvil o postkomunistických zemích, které válku podporovaly, jako o nové Evropě, zatímco její západoevropské odpůrce označil za starou Evropu. Obama byl od počátku jasně proti válce v Iráku.
"Věřím v silnou Evropu a uděláme vše proto, abychom Evropu podpořili," řekl Obama. Odmítl názor, podle něhož by silná Evropa znamenala oslabení transatlantických vazeb.Policie zastavila demonstranty
Pochod "neviditelných" odpůrců radaru, který uspořádalo hnutí Nenásilí u příležitosti návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v České republice, zatím po necelých dvou hodinách ukončili policejní těžkooděnci před Kongresovým centrem Praha. Ti se sešikovali krátce po třinácté hodině u výstupu ze stanice metra Vyšehrad.
Demonstranti, kteří si říkají Neviditelní, si lehli na zem, ze svých těl vytvořili kruh a přikryli se nápisy odsuzujícími stavbu radarové základny. Policisté je obestoupili dokola. "Situace je ale klidná," popisoval reportér TÝDNE.CZ.
Necelé tři desítky odpůrců demonstrantů, oblečených v bílých kombinézách s obličeji skrytými za bílými maskami se sešly v 11 hodin v centru Prahy na Můstku. Zástupy poté pozvolna postupovaly s transparenty s hesly proti radaru centrem metropole. Po okruhu centrem nastoupili do metra na stanici Malostranská a dojeli až na stanici Vyšehrad.
Bílý oděv demonstrantů má symbolizovat skutečnost, že vláda podle nich zcela ignoruje názor většiny české veřejnosti, která si nepřeje americkou protiradarovou základnu. Tito lidé jsou tedy podle odpůrců základny "neviditelní".
Foto: Tomáš Nosil, ČTK, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.