Zemřel Raul Hilberg, velký historik holocaustu

Relax
8. 8. 2007 07:53
bez popisku 21648
bez popisku 21648

Raul Hilberg, nedatovánoVermontská univerzita včera oznámila, že 4. srpna zemřel historik Raul Hilberg (81), který se více než půl století věnoval holocaustu.

Hilberg, který se v roce 1926 narodil do vídeňské židovské rodiny, se nejvíce proslavil třísvazkovou prací Zničení evropských Židů, The Destruction of European Jews, v níž zmapoval právní a organizační mašinérii nacistického "konečného řešení židovské otázky".

Když se krátce po druhé světové válce výzkumem holocaustu začal zabývat, byl mezi historiky výjimkou. "V židovské komunitě bylo toto téma téměř tabu," řekl Hilberg před třemi lety v rozhovoru pro agenturu Reuters. Když v roce 1948 s výzkumem začal, dalo by se to podle jeho slov nazvat protestem proti mlčení.

Hilbergova rodina opustilo Rakousko v roce 1938 po okupaci nacistickým Německem. Po krátkém období na Kubě se Hilbergovi usadili ve Spojených státech. Do Evropy se Hilberg dostal znovu coby voják americké armády v konečné fázi druhé světové války.

Od roku 1956 učil a pracoval na Vermontské univerzitě, kde po roce 1991 zůstal v pozici emeritního profesora, když přestal s pedagogickou činností. Zemřel ve vermontském Willistonu na rakovinu plic, ačkoli nikdy nekouřil. Česky vyšla jeho kniha Pachatelé, oběti a diváci - Židovská katastrofa 1939-1945.

Foto: AP/University of Vermont, nedatováno

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Porno pravidelně sleduje polovina Čechů, ženy podstatně méně, ukázal průzkum

Relax
22. 4. 2025
Dílo Početí od Františka Kupky s vyvolávací cenou 85 milionů korun na předaukční výstavě Adolf Loos Apartment and Gallery, 20. března 2024, Praha.

Zatím nepřekonaný aukční rekord. Za obraz Početí Františka Kupky

Relax
21. 4. 2025

Soutěž o vstupenky na koncert bluesrockového hudebníka Joe Bonamassa

Relax
21. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ