Tipy na víkend: výstava čertů a <span>Mikulášský jarmark</span>

4. 12. 2009 10:22
Českem bude o víkendu chodit Mikuláš, čert a anděl.
Českem bude o víkendu chodit Mikuláš, čert a anděl.

Českem bude o víkendu chodit Mikuláš, čert a anděl.První prosincový víkend, kdy se především děti můžou těšit na bohatou mikulášskou nadílku, nabízí nevšední zážitky i pro dospělé. A ti, kdo nechtějí potkat čerta ani anděla, můžou vyrazit například v Ostravě na tančící andaluské koně či na Pražský rallyesprint.

Mikuláš v Telči

Oblíbená akce pro děti s bohatým programem začíná v Telči od 13 hodin. Po setmění se na náměstí Zachariáše z Hradce rozsvítí vánoční strom a proběhe i slavnostní osvětlení města.

Výstava pohádkových kostýmů

Výstava pohádkových kostýmů.Jak se oblékají pohádky, se mohou všichni dozvědět v pražském Obecním domě. Secesní prostory objektu v centru města hostí výstavu, která je pokračováním úspěšné loňské přehlídky. Návštěvníkům se představuje na 200 obleků, šatů, úborů králů, princezen, dvorních dam i poddaných ze třiceti českých pohádek.

Výstava se pro veřejnost otevře v pátek 4. prosince. Branou do kouzelných příběhů mohou lidé projít denně od 10.00 do 19.00 hodin až do konce roku. Vstupné pro dospělé je 140 korun, pro děti od tří let, mládež do osmnácti a studenty činí 90 korun. 

Mikulášský jarmark

Mikulášský jarmark.Ve Valašských Kloboukách na Zlínsku vypukne už v pátek Valašský mikulášský jarmark, hlavní část programu je pak připravena na sobotu. Město ovládne pět desítek čertů, přijede téměř tři sta prodejců a řemeslníků a organizátoři slibují navařit na 12 tisíc litrů pravé valašské kyselice.

Valašskokloboucký jarmark patří mezi nejvyhledávanější mikulášské akce v regionu. Každým rokem do města, které má zhruba 5000 obyvatel, zamíří stovky lidí z blízkého i vzdálenějšího okolí. Kromě valašskoklobouckých čertů se mohou návštěvníci těšit na skupiny z Poteče, Nedašova a Lačnova.

Mikulášská obchůzka se vyvinula z dávného reje masek, k němuž ve 12. až 13. století křesťanská církev připojila Mikuláše, čímž tento dávný obyčej přizpůsobila křesťanskému roku. V dřívějších dobách bylo takových obchůzek více. Domy navštěvovaly třeba Barborky nebo Lucie, které někde chodí ještě dnes. Čertovská tradice má kořeny v obcházení temných sil, které vrcholilo zimním slunovratem a vítězstvím světla v podobě prodlužování dne.

Mikulášská jízda

Mikulášský parní vlak pro děti a dospělé vyjíždí v sobotu v 9.55 z jindřichohradecké železniční zastávky v jižních Čechách a pojede až do Černovic u Tábora, kam dorazí v 11.47 hodin. Zpět odjíždí ve 14.10.

Pražský rallyesprint si nenechá ujít ani zpěvák Michal Malátný.Pražský rallyesprint

O tradiční tečku za motoristickými akcemi v Česku se i letos postará Pražský rallyesprint, který proběhne od pátku do soboty v české metropoli. Přední automobiloví jezdci se v Praze sejdou již popatnácté. Tradičním dějištěm bude Strahov, kde se uskuteční čtyři z pěti erzet - dvě přímo na stadionu Evžena Rošického, dvě v jeho okolí. Poslední měřený úsek se jmenuje Hatatitla a je umístěn na chuchelském dostihovém závodišti.

Na startu se objeví úřadující český šampion Roman Kresta, vicemistr Václav Pech, Pavel Valoušek nebo Slovák Jozef Béreš. Hned osm posádek usedne do vozů nejvyšší kategorie WRC, ve všech případech do škodovek. Pech a Igor Drotár ze Slovenska pojedou s fabiemi, ostatní s octaviemi. Zúčastní se znovu i řada celebrit. S Pechem pojede opět šéf ODS Mirek Topolánek, přihlášen je i zpěvák Michal Malátný nebo žokej Josef Váňa.

Výstava dřevěných soch čertů

Výstava dřevěných soch čertů.V Chomutově můžete až do 17. prosince navštívit výstavu dřevěných soch čertů Jaroslava Stejného. V odpoledních hodinách se zde můžete těšit i na živé čerty. Výstava je připravena v městské galerii Špejchar, ve sklepních prostorách na náměstí 1. máje.

Výstava koček v Olomouci

Více než pět stovek koček různých plemen, barev i velikostí si budou moci o víkendu prohlédnout návštěvníci olomouckého Výstaviště Flora. Na letošní ročník mezinárodní výstavy své miláčky přivezou chovatelé nejen z České republiky, ale i z okolních zemí - ze Slovenska, Polska, Rakouska či Německa.

Výstava koček v Olomouci.Návštěvníci výstavy, která se koná v pavilonu A olomouckého výstaviště, se mohou těšit i na populární kočky sfinx - tedy bez srsti - a chybět by zřejmě neměly ani oblíbené skotské klapouché kočky. Kromě kočičích krasavic a krasavců si budou moci návštěvníci Výstaviště Flóra v sobotu prohlédnout výstavu morčat a organizátoři pro ně přichystali ještě jednu zajímavost navíc.

Na tančící koně s filharmoniky do Ostravy

Velkolepou podívanou slibuje představení španělské jezdecké školy o víkendu v Ostravské Aréně. Své umění předvede několik významných osobností světového jezdectví, v jejich čele Rafael Soto z Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre. Kromě akrobatických představení andalusanů uvidíte i kladrubské koně ostravské jízdní policie. To vše za doprovodu Janáčkovy filharmonie.

Foto: ČTK, archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ