Tipy na víkend: výstava zápalek a Prague Fashion Weekend
03.04.2009 12:24 Původní zpráva
První dubnový víkend nabízí opět spoustu zábavy. Milovníci originálních doplňků mohou navštívit třídenní svátek módy a alternativního životního stylu Prague Free Fashion Weekend, který probíhá v Praze. Kdo chce udělat něco pro dobrou věc, může navštívit Ples Afrika a přispět tak na projekt, který podporuje například vzdělávací střediska v rozvojových zemích.
Prague Free Fashion Weekend CodeMode 09
Ve dnech 3. - 5. dubna se v Karlínských halách odehraje další ročník unikátní akce zaměřené na nonkonformní módu, kde se ve třech dnech návštěvníkům představí více než padesát mladých českých návrhářů, designérů a umělců, kteří propojují originalitu s kvalitou.
Mezi návrháři, kteří se akce zúčastní, figurují jména již zavedených a ceněných tvůrců jako je Marie Silondi a Lucie Mares nebo Jara Design a La femme Mimi, ale i čerstvé objevy alternativního módního světa - značka Odd room Kristýny Javůrkové nebo stylové obchody Parazit a Flamingo park. Celý podnik se letos rozrostl o spoustu doprovodných aktivit. Prostorem bude například znít živá hudební projekce zvučných jmen naší i zahraniční hudební scény.
Svátek módy probíhá v Karlín Hall, Praha 8, Thámova 8 a vstup je zdarma. Prague Fashion Weekend začíná 3. dubna od 15 hodin a končí ve tři ráno. V sobotu je k vidění od 10 hodin opět do tří rána a v neděli od 10 hodin do 17 hodin.
Pečení pro děti
Tuto sobotu 4. dubna opět proběhne tradiční akce domu Myslbek s názvem Pečení pro děti. Když si zde zakoupíte nabízené pečivo, pomůžete prostřednictvím Českého výboru pro UNICEF dětem ve světě. Tentokrát jde o konkrétní projekt na provoz centra pro "děti ulice" v Kigali ve Rwandě. Prodávat zde uvidíte například Radka Johna. Akce trvá od 10 do 17 hodin v pražské pasáži Myslbek na Příkopech.
Ples Afrika
Tento pátek od 19 hodin se uskuteční již dvanáctý ročník Plesu Afrika, a to ve velkém sále pražské Lucerny. Letos se nese s podtitulem "za svět bez válek a chudoby" a v rámci Světového pochodu za mír. Hosté se mohou těšit na hudebníky zvučných jmen, jako jsou například Bengas, Čankišou, Tam Tam Batucada a mnoho dalších.
Výtěžek z akce bude jako každoročně věnován jako pomoc Kampani lidské podpory, díky níž vznikají v rozvojových zemích vzdělávací střediska a zdravotní střediska. Díky ní Češi podporují už více než šest tisíc dětí skrze Adopci afrických dětí - projekt pomoci na dálku. Večerem bude provázet Ondřej Brzobohatý.
Velikonoční trhy
Na státním zámku Sychrov proběhnou tento víkend 4. a 5. dubna v prostoru čestného dvora tradiční velikonoční trhy s bohatým programem. Ten, kdo sem přijde, se může těšit na čtyřicet stánků plných staročeských řemeslných výrobků a dobrot, k dostání bude například široká paleta košíků, ošatek a dalších produktů z proutí včetně nezbytných pomlázek.
Ochutnat můžete staročeské trdlo nebo čertík-lokši v podobě zabaleného párečku v placce s česnekem. Uvidíte zde vystoupení hudební a taneční skupiny Dudáček.
Výstava Bez nás si ani neškrtnete
Zápalky jsou podlouhlé kousky dřeva, například osikového, smrkového či topolového, se zápalnou látkou na jednom z jejich konců a slouží k rozdělávání ohně. Klasická krabička zápalek má obdélníkový rozměr.
Tyto krabičky se na začátku své výroby vyráběly z dřevěné dýhy a byly opatřeny nálepkou. Dnes se vyrábějí z tuhého papírového kartónu s rozměry přibližně 5 x 3,5 x 1,5 cm, se škrtátkem po obou stranách krabičky a přímým potiskem.
Výstava probíhá v Muzeu Těšínska v Jablunkově až do 4. října.
Foto: zamek-sychrov.cz, muzeumct.cz, archiv, David Háva, Markéta Hritzová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.