Valtický zámek navštívil rekordní počet lidí

Relax
4. 7. 2016 09:44
Za letošních prvních šest měsíců navštívilo zámek ve Valticích více než 50 tisíc lidí.
Za letošních prvních šest měsíců navštívilo zámek ve Valticích více než 50 tisíc lidí.

Zcela poprvé navštívilo zámek ve Valticích na Břeclavsku za jeden den přes 1000 lidí. Rekordní návštěvnost byla v neděli. Vliv na to měla i letní škola staré hudby, která se od víkendu na zámku koná. Podle kastelána Richarda Svobody zámek za letošních prvních šest měsíců navštívilo více lidí než za celý loňský rok. Jejich počet přesáhl 50 tisíc.

Hlavním lákadlem je trasa reprezentačními prostory liechtensteinské rezidence, ale konkuruje jí nově otevřený naučný okruh s replikou barokního divadla i výstava loutkových divadel ze sbírek Moravského zemského muzea. "Tisíce lidí za poslední dva měsíce viděly i mimořádnou výstavu královských korunovačních klenotů a čínských bronzových a zlatých artefaktrů mnohdy starých tisíce let," uvedl Svoboda.

Turistům se o víkendu nově otevřela i barokní kaple vystavěná italskými mistry v první třetině 18. století. "Jako příjemný návštěvnický bonus v ní turisté mohou hned třikrát denně slyšet malý živý koncert na historické varhany vídeňského varhanářského mistra Walhtera," řekl Svoboda.

Dodal, že barokní divadlo bude po celé prázdniny hostit několik souborů. "Mimo mnoha jiných představení mohou návštěvníci několikrát spatřit barokní pantomimu na Vivaldiho Čtvero ročních období," uvedl kastelán. Od soboty se na zámku koná letní škola staré hudby, která potrvá do 10. července. Ve 30 třídách se stejným počtem lektorů pořadatelé očekávají 350 účastníků. Kromě toho je například na čtvrtek připravena Valtická barokní noc, jejíž hudební program osvěží i večerní ohňostroj. V půli července zase zahájí seriál koncertů Valtické rockobraní na dvoře u rekonstruované jízdárny legendární brněnská formace Progress 2.

Ve valtickém zámku se od předloňska opravilo několik objektů. Vznikla replika barokního divadla, které v 18. století postavil za života knížete Aloise I. Josefa z Lichtenštejna Karel Jan Rudzinsky. Dále stavbaři opravili historickou jízdárnu, s 1200 metry čtverečními je to jeden z největších historických sálů v zemi, nebo zrekonstruovali domek zahradníka.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zehl Igor

Další čtení

Tréninková TA KAVÁRNA slaví plnoletost

Relax
16. 9. 2025
Zpráva o osudech ledních medvíďat z brněnské Zoo Komety a Nanuka. Kometa žije v Rusku, Nanuk v Belgii.

Brněnská medvědice Kometa je v Rusku za hvězdu, její potomek žije v Moskvě

Relax
14. 9. 2025
Saloos

Síla přírody pro zdravé, silné a krásné vlasy

Relax
11. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ