Fotbalisté Slavie se přiblížili k postupu do základní skupiny Ligy mistrů. Pražané v úvodním utkání závěrečného 4. předkola zvítězili v Kluži 1:0 a vytvořili si velmi výhodnou pozici pro domácí odvetu, která se hraje příští středu. O výhře českého šampiona rozhodl v Rumunsku ve 28. minutě Lukáš Masopust. Po přestávce zachránila hosty tyč a v 79. minutě brankář Ondřej Kolář chytil penaltu Billelu Omranimu.
Slavia, která v minulé sezoně došla až do čtvrtfinále Evropské ligy, usiluje o druhou účast v základní skupině Ligy mistrů v historii, hlavní fázi nejprestižnější klubové soutěže si dosud zahrála jen v roce 2007. Pražané by za postup získali prémii v přepočtu 393 milionů korun.
Pokud by slávisté přes Kluž nepřešli, čekala by je stejně jako v předchozích dvou sezonách základní skupina Evropské ligy. Červenobílí zůstali jediným českým zástupcem v pohárech, zbylé kluby už vypadly v kvalifikaci Evropské ligy.
Zatímco Kluž už přešla přes tři předkola a vyřadila postupně Astanu, Maccabi Tel Aviv a Celtic Glasgow, Slavia vstoupila do kvalifikace Ligy mistrů až v úterý. Přesto v úvodu působili rozehranějším dojmem Pražané, kteří po rozhodnutí UEFA poprvé hráli až v třetí zelené sadě dresů, odkazující na partnerství s čínským klubem Peking Čung-che Kuo-an.
Domácí spoléhali na brejky, po jednom z nich se v osmé minutě dostával do zakončení Tucudean, ale Hovorka ho zablokoval. Červenobílí většinu času drželi míč, první velkou šanci však měl rumunský šampion. V 27. minutě Djokovič hlavou posunul míč směrem k brance na Tucudeana a hosté děkovali gólmanu Kolářovi, že neprohrávali.
O minutu později otevřeli skóre slávisté. Nejdražší letní posila rumunský reprezentant Stanciu, který se poblíž Kluže narodil, rozehrál rohový kop signálem za vápno a Masopustův volej na teč překvapivě zapadl až do sítě. Reprezentační záložník dal první gól v pohárech.
Domácí kouč Petrescu po přestávce poslal místo Tucudeana na trávník Rondóna a právě střídajícího hráče dělily v 51. minutě od vyrovnání centimetry, když trefil z úhlu tyč. Rumunský šampion ožil a vzápětí těsně minut Bordeianu.
Slavia se postupně z tlaku vymanila a v 72. minutě hlavou o kousek přestřelil Souček. O sedm minut později měli domácí velkou možnost k vyrovnání. Po Olayinkově zákroku na Omraniho odpískal rozhodčí Cakir penaltu, kterou ale sám faulovaný zahrál lajdácky a brankář Kolář střelu vyrazil. Závěr už český šampion takticky zvládl.
Bruggy s Delim si odváží nadějný výsledek
Fotbalisté Ajaxu Amsterodam remizovali v úvodním utkání na Kypru s APOELem Nikósie 0:0. Bruggy v sestavě s bývalým slávistickým obráncem Simonem Delim si odvezly z Lince výhru 1:0 a mají blízko k postupu do základní skupiny. Odvety se hrají ve středu 28. srpna.
Ajax v minulé sezoně Ligy mistrů došel až do semifinále, v třetím předkole ale o jeho postupu přes PAOK Soluň rozhodla jediná branka a ani na Kypru neměl favorit lehkou práci. Hosté zpočátku v Nikósii sbírali žluté karty, za první půlhodinu dostali tři, až pak vyrovnali hru.
Přesto měli ke vstřelení branky blíž domácí hráči, jenže v druhé půli skončila Pavlovičova hlavička jen na břevně a stav se nezměnil ani v závěrečné desetiminutovce, kterou Ajax odehrál bez vyloučeného Mazrávího. APOEL hrál základní skupinu LM naposledy před dvěma lety, tehdy do ní prošel na úkor pražské Slavie a ani letos není bez šancí.
V základní sestavě Brugg nastoupil i bývalý slávistický stoper Deli a belgický celek šel v Linci rychle do vedení. V 10. minutě proměnil penaltu Hans Vanaken a hosté pak přečkali velké nebezpečí, když se právě od Deliho odrazil míč do tyče. Gól mohl padnout také na druhé straně, domácí brankář Alexander Schlager se však několikrát vyznamenal.
|
Úvodní utkání 4. předkola fotbalové Ligy mistrů: |
| CFR Kluž - Slavia Praha 0:1 (0:1)
Branka: 28. Masopust. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun - Kalkavan (video, všichni Tur.). ŽK: Djokovič, Bordeianu, Burca - Coufal, Souček, Škoda. Mistrovská část: APOEL Nikósie - Ajax Amsterodam 0:0 ČK: 80. Mazráví (Ajax). Nemistrovská část: LASK Linec - Club Bruggy 0:1 (0:1) Branka: 10. Vanaken z pen. |









