Srbský prokurátor chce <span>zakázat chuligánské skupiny</span>

18. 10. 2009 12:00
Chuligáni Crvene Zvezdy řádili i v Praze.
Chuligáni Crvene Zvezdy řádili i v Praze.
Chuligáni Crvene Zvezdy řádili i v Praze.Srbský státní prokurátor Slobodan Radovanovič požaduje zákaz 12 fanouškovských skupin, které mají bohatou násilnou minulost a jedna z nich je zřejmě odpovědná za nedávné zabití francouzského příznivce. Jedná se o skupiny bělehradských klubů Crvena Zvezda, Partizan a Rad.

Tvrdé jádro fanoušků Partizanu je podezřelé z toho, že 17. září napadlo osmadvacetiletého Francouze Brice Tatona, jenž byl v srbské metropoli na utkání Evropské ligy mezi Partizanem a Toulouse. Po dvou týdnech v nemocnici Taton podlehl poranění mozku a dalším zraněním.

Policie zatkla kvůli napadení 10 lidí. Ti a další tři budou s největší pravděpodobností obviněni z vraždy prvního stupně a hrozí jim až 40 let vězení.

ČTĚTE TAKÉ: Bělehradští rowdies v Praze: drsná rvačka s policií

"Požaduju zákaz těchto fanouškovských skupin, protože porušují ústavní pořádek a podněcují etnickou, rasovou a náboženskou nenávist," uvedl prokurátor Radovanovič.

Některé ze skupin jsou podezřelé z toho, že se podílely na zapálení velvyslanectví USA v Bělehradu loni v únoru během nacionalistických demonstrací v souvislosti s uznáním nezávislosti Kosova. Fanouškovské skupiny byly podle všeho infiltrovány ultrapravicovými nacionalisty, kteří napadají cizince a naposledy ohrožovali účastníky bělehradské gay parade.

Foto: ČTK
Autor: ČTK

Další čtení

Trump označil odvetné údery na Írán za helikoptéru jako silné a mohutné

Zahraničí
10. 6. 2026

Druhý cizí jazyk bude v ZŠ povinně volitelný, nikoliv povinný, rozhodl Plaga

Domácí
9. 6. 2026
vrtulník Apache, ilustrační foto

Spojené státy provádí údery na Írán, zdůvodnily to reakcí na sestřel helikoptéry

Zahraničí
9. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ