Monsieur Dakar se přezdívá legendárnímu českému pilotovi dálkových soutěží Karlu Lopraisovi. Jako šestinásobný vítěz pouštního dobrodružství patří mezi největší legendy Dakaru. Ani letos nebude v šedesáti letech chybět, bohužel znovu "jen" jako řidič doprovodného nissanu.
Karel Loprais měl na Dakaru v roce 2003 těžkou havárii, při které si zlomil obratel, a musel závodnickou kariéru ukončit. Jeho zdravotní stav mu dodnes neumožnil usednout za volant milované tatry.
ČTĚTE TAKÉ: Silný Czech Dakar Team tvoří poslanec i miliardář
Veterán Dakaru přiznal: Loni jsem v tatrovce usnul
Macháček se pokusí na Dakaru uspět i jako konstruktér
Loprais si před Dakarem věří: Patříme mezi nejlepší
Naštěstí si za sebe našel plnohodnotnou náhradu v podobě ambiciózního synovce Aleše Lopraise. Stále se však nevzdal snu, že by se na slavnou soutěž vrátil jako závodník. "Sny je třeba snít," řekl Loprais v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Vracíte se na závod, který vám přinesl spoustu slávy a uznání, ale zároveň jste si na něm vytrpěl své. Zvlášť při vašem posledním Dakaru v roce 2003. Jak vám bude, až za pár dní opět přijedete do centra dění? Nebude se vám stýskat po závodění?
Kdybych měl páteř v pořádku, nebyl by problém znovu jet, ale stále to není v pohodě. To je problém číslo jedna. Až tohle bude vyřešené, můžeme se bavit o tom, že se posadím znova za volant.
Zdravotní problémy tedy přetrvávají...
Páteř není v takovém stavu, abych se mohl vrátit.
Pořád byste v šedesáti letech nebyl v kategorii kamionů nejstarší.
Určitě nebyl. Sice pan De Rooy skončil, ale pořád je tam pan Sugawara a několik dalších účastníků, kteří jsou dříve narození než já.
Synovce Aleše už byste z tatry asi nevystrnadil, byl by problém postavit druhé auto?
Ufinancovat samotnou závodní tatru by nebyl zas takový problém, jako jí dát tak perfektní podmínky, které má Aleš. To znamená vyslat další mechaniky, asistenční kamion atd. Situace teď není jednoduchá, ale určitě máme spoustu kamarádů, kteří s námi spolupracují už dlouho a pomáhají nám při financování těchto závodů. Na ně bychom se případně obrátili.
Museli byste tedy zdvojnásobit rozpočet?
Kdybychom jeli se dvěma auty, tak určitě. Dvojnásobek je minimum.
Takže považujete za reálné, že se vám tento závodnický sen ještě splní?
Určitě. Sny je třeba snít a uvažuji o tom, že když to trošku půjde, tak bych rád jel.
Za vašich časů byl Dakar hodně o dobrodružství. Mezi účastníky byla velká solidarita, což teď už tolik není. Jde hodně o peníze, o výsledek. Třeba Kamazy se už moc často na nikoho neohlíží. Jak vnímáte tento posun ke komerci?
Já to zase v posledních letech tolik nemohu posoudit. Co se týče Kamazů, tak ty vždycky byly, jsou a věřím, že i budou agresivní. Ale třeba kluci z Holandska nebo Češi, když zapadli, tak si mezi sebou vždycky pomáhali.
Platí tedy stále, že pomáhat se vyplatí, protože nikdy nevíte, kdy budete mít trable vy?
V těchto závodech určitě. Na rozdíl od Afriky jsme teď sice blízko civilizace, ale pomáhat si můžou většinou jen ti, kteří v té kategorii závodí. A ti to vědí. Každý ocení, když mu někdo pomůže a může pokračovat dál v závodě.
Existuje mezi tatrováckými týmy rivalita?
Každý tým jede sám za sebe, takže rivalita tam určitě je. Ale také se to řeší podle situace. Když někdo uvízne v místě, které se nedá objet, musí pomoci jeden druhému, aby mohli pokračovat všichni. Záleží na situaci.
Proslýchá se, že organizátoři silně zvažují návrat do Afriky už v roce 2011. Uvítal byste to? Synovec Aleš se nechal slyšet, že se mu závodí lépe v Jižní Americe.
Já jsem té Afriky zažil hodně. Nemyslím si, že by se někomu líbilo dělat živý terč a nechat po sobě střílet (v roce 2008 byl klasický Dakar zrušen pod hrozbou teroristického útoku, od té doby se jezdí v Argentině a Chile, pozn. red.). V Jižní Americe je bezpečno, trať je situována blízko civilizace. Při jakýchkoli problémech jste blízko asfaltu, kde si můžete pomoct. Je tam dostupné ubytování, jídlo. Kdekoliv si můžete nakoupit, co potřebujete. Samozřejmě Afrika je Afrika. Dostanete se do míst, kde je civilizace opravdu hodně daleko. Je to něco úplně jiného. Pokud se bezpečnost v Africe obnoví, Dakar se tam vrátí.
Foto: ČTK, http://www.loprais.cz/