Spor o obuv! Atletická federace chce zakázat "rekordní" boty

15. 1. 2020 20:54
Spor o obuv! Atletická federace chce zakázat "rekordní" boty.
Spor o obuv! Atletická federace chce zakázat "rekordní" boty.

Mezinárodní atletická federace World Athletics (WA) se podle britského tisku chystá zakázat model bot, ve kterých zaběhl Keňan Eliud Kipchoge maraton pod dvě hodiny a jeho krajanka Brigid Kosgeiová v nich na této distanci překonala světový rekord. Běžecké boty Nike Vaporfly podle kritiků dávají běžcům nefér výhodu.

Problémem kontroverzních bot je jejich podrážka, v níž je vedle pěny uhlíková část, jež při každém kroku pomáhá běžcům k lepšímu odrazu. Podle deníku The Sun chystá WA úpravu pravidel týkající se šířky podrážky, jež by měla vést k zákazu modelu Vaporfly. Dosavadní regule hovoří jen vágně o tom, že by boty neměly poskytovat nefér výhodu a měly by být v rozumné míře dostupné. Nike Vaporfly se dají aktuálně koupit za zhruba 7000 korun.

Kipchoge loni 12. října ve Vídni zaběhl jako první člověk v historii maraton pod dvě hodiny. Jeho výkon 1:59:40 nicméně nebyl uznán jako oficiální světový rekord, neboť byl dosažen ve specifických podmínkách mimo jiné za pomoci 41 vodičů. O den později vyhrála Kosgeiová maraton v Chicagu v čase 2:14:04, kterým o minutu a 21 sekund pokořila šestnáct let starý světový rekord Britky Pauly Radcliffeové.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Protihlukové stěny s motivy bitvy u Hradce Králové roku 1866 podél budované dálnice D35

Bitvu u Hradce z roku 1866 budou na D35 připomínat protihlukové stěny

Domácí
Aktualizováno: 13. 11. 2025 19:35
Příznivci ostravské lokality Bedřiška dnes obsadili jeden z domů určený k demolici

Příznivci Bedřišky protestovali na střeše domu určeného k demolici

Domácí
Aktualizováno: 13. 11. 2025 18:52
ilustrační foto

Soud rehabilitoval rakouského rybáře, kterého zastřelili pohraničníci

Domácí
13. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ