ČTÚ vypíše tendr na multiplexy pro digitální rozhlas

Relax
8. 8. 2013 10:06
Digitální rozhlas má mimo jiné umožnit lepší zvuk či doprovodné služby (ilustrační foto).
Digitální rozhlas má mimo jiné umožnit lepší zvuk či doprovodné služby (ilustrační foto).

Český telekomunikační úřad chce příští rok vypsat výběrová řízení na frekvence pro digitální rozhlasové vysílání. V takzaném III. pásmu má vzniknout jeden celostátní a až sedm regionálních rozhlasových multiplexů. Vyplývá to z podmínek, které ČTÚ zveřejnil k veřejné konzultaci na internetu.

"ČTÚ počítá s výběrovým řízením na jeden celoplošný multiplex, kam by se vešlo minimálně dvacet celoplošných stanic," řekl mluvčí úřadu František Malina. Návrh podle něj počítá i s rezervou pro případný veřejnoprávní multiplex Českého rozhlasu. Později chce samostatně ve dvou tendrech nabídnout kmitočty pro pokrytí Prahy.

Kmitočty na 15 let chce úřad nabízet formou jednokolové aukce, kde bude hlavním kritériem nabídnutá cena. Minimální cena má být 10 tisíc Kč za každých 10 tisíc obyvatel, kteří žijí na pokrývaném území. Připomínky k záměru chce ČTÚ sbírat do 20. září.

Prodej kmitočtů umožnila digitalizace pozemního rozhlasového a televizního vysílání. Nabídka frekvencí v III. pásmu navazuje na prodej kmitočtů v pásmu L v předchozích letech. Digitální rozhlas má mimo jiné umožnit fungování více stanic vedle sebe, lepší zvuk či doprovodné služby. K jeho příjmu však jsou potřeba modernější přijímače.

 

Autor: ČTK Foto: ČTK/WAVEBREAK

Další čtení

Zoo Hodonín otevřela nový pavilon akvárií

Pět let po tornádu: Zoo Hodonín nahradila poškozenou stavbu moderním pavilonem akvárií

Relax
25. 8. 2026
V Kazachstánu se narodilo hříbě koně Převalského, jehož rodiče tam v roce 2024 přepravila pražská zoo kvůli obnově populace

Po více než dvou staletích: V kazašské stepi přišlo na svět hříbě koně Převalského

Relax
25. 8. 2026
ilustrační obrázek

Tragická smrt lachtana Huga urychlí opravu expozice. Liberecká zoo shání jeho nástupce

Relax
24. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ