Archeologové našli na Pardubicku velké bronzové tepané vědro

Věda a technika
6. 10. 2017 14:40
Archeologové objevili na Pardubicku velké bronzové tepané vědro.
Archeologové objevili na Pardubicku velké bronzové tepané vědro.

Archeologové v září objevili na Pardubicku neobvykle velké bronzové vědro s tepanou výzdobou. Ke kovové nádobě je přivolal nálezce. Možná až 3 tisíce let starý předmět archeologové vyzvedli a předali konzervátorům Východočeského muzea v Pardubicích. Místo i okolnosti nálezu nezveřejňují kvůli pokračujícím průzkumům lokality, uvedla v pátek Kateřina Procházková z muzea.

Vyzvednutá nádoba je 60 centimetrů vysoká a 56 centimetrů široká. "Jedná se o mimořádný nález, ve východních Čechách první svého druhu, a ani podobné nálezy na Moravě nebo v jižních Čechách se nemohou chlubit srovnatelnou výzdobou nebo velikostí," uvedl ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. První ohledání místa zatím nepřineslo žádnou indicii, která by osvětlila okolnosti uložení nádoby.

Archeologové nález datují do doby od sklonku pozdní doby bronzové do starší doby železné čili halštatské. Na Pardubicku tehdy žil lid slezskoplatěnické kultury. "Bronzové vědro vyniká nádhernou tepanou výzdobou s motivy slunečních kotoučů tažených labutěmi. Tato symbolika se v pravěkém vývoji objevuje především v období popelnicových polí," uvedl archeolog Východočeského muzea Jan Jílek.

Podle dosavadních zjištění byl předmět záměrně uložený samostatně. Ve starověkém Řecku podobné nádoby sloužily na míšení vody s vínem. "Můžeme spekulovat, že v barbarské části Evropy takové vědro také uchovávalo tekutiny, možná alkoholické nápoje typu piva, vína nebo medoviny," uvedl Jílek.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/PR/Vojtěchovský Luděk/Východočeské muzeum v Pardubicích

Další čtení

ilustrační foto

Letadlem nebo rychlovlakem? Koleje jsou drahé, ale víc eko než letadla

Věda a technika
18. 7. 2025
Největší na Zemi nalezený meteorit z Marsu

Kolik stojí kámen z Marsu? V aukci 112 milionů korun. Zabojoval i dinosaurus

Věda a technika
17. 7. 2025

PlayStation opět ignoruje Gamescom. Sony nebude na veletrhu ani letos

Věda a technika
16. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ