Himálajské ledovce sice tají, ale pomaleji, než se čekalo

Věda a technika
22. 4. 2012 09:47
Ledovce v Himálaji tají stejně rychle jako v jiných částech světa.
Ledovce v Himálaji tají stejně rychle jako v jiných částech světa.

S himálajskými ledovci to není tak zlé, jak tvrdily dosavadní klimatické modely. Neznamená to, že netají, ale jejich úbytek není rychlejší než v jiných částech světa. Hlavním problémem v nejbližších desetiletích bude jejich rostoucí nestabilita, tvrdí článek v aktuálním vydání časopisu Science.

Na vodě z himálajských ledovců je životně závislých půl miliardy lidí. Mezivládní panel pro klimatickou změnu (IPCC) si v roce 2007 utrhl ostudu, když v jedné ze svých zpráv varoval, že se rozloha himálajských ledovců do roku 2035 zmenší na pětinu. Brzy vyšlo najevo, že šlo o překlep, který opsali ze starších podkladů. Modely totiž předpovídaly, že takto dramatický úbytek ledovců nastane do roku 2350.

Trapná chyba byla vodou na mlýn klimatických skeptiků, kteří odmítají uznat za pravdivé i skutečnosti, které jsou vědecky dobře zdokumentovány. Klima se bezpochyby mění, jen přesně nevíme, jakou dynamiku tento proces bude mít v budoucnosti, do jaké míry se na něm podílí člověk a jaké důsledky bude mít pro ekosystémy i lidskou populaci.

Nestabilní budoucnost

Mezinárodní tým odborníků vedený glaciologem Tobiasem Bolchem z Curyšské univerzity nyní v časopise Science publikoval článek shrnující nejnovější poznatky o chování himálajských ledovců. Dospěl k závěru, že ledovce ročně ztrácejí v průměru 15 až 20 metrů délky, jejich mocnost klesá o 40 centimetrů a plocha se zmenšuje o 0,1 až 0,6 procenta.

Takový úbytek se nijak nevymyká celosvětovému průměru, přestože dosavadní odhady hovořily o tom, že himálajské ledovce tají rychleji. "Zaznamenané změny v délce a ploše ledovců odpovídají světovému průměru. Většina himálajských ledovců se zmenšuje, ale mnohem pomaleji, než tvrdily dosavadní odhady," říká Tobias Bolch.

Jezero Imja Thso jižně od Everestu vzniklo v 60. letech a stále roste. Žluté, červené a modré šipky ukazují postupný pokles mocnosti ledovce, zelené upozorňují na nestabilní morénu, která vodu zadržuje.

Autoři dospěli k závěru, že tání ledovců nebude mít v nejbližších desetiletích výraznější vliv na množství a kvalitu vody v povodích řek Indus, Ganga a Brahmaputra. Přesto varují před lokálními problémy. Některé ledovce jsou nestabilní, prodělávají prudké změny a vymykají se celkovému trendu. Některé mizí rychleji, jiné pomaleji, několik z nich se dokonce mírně zvětšuje.

Lokálně proto hrozí větší variabilita v sezonních odtocích a některá údolí se mohou v některých částech roku ocitnout na suchu. V mnoha místech navíc z tající vody vznikají ledovcová jezera. Hrozí provalení jejich morénových hrází, lokální záplavy a sesuvy bahna.

Toto varování je v souladu s tím, co klimatologové říkají dlouhodobě: klimatické změny se projevují v různých oblastech různě. Obecný trend pomalu rostoucí teploty se projevuje větší rozkolísaností klimatu a přibýváním extrémních projevů počasí. "Globální oteplování" je tedy značně zjednodušující a zavádějící termín.

Autor: - von -Foto: T. Bolch/Universität Zürich/TU Dresden, J. Kargel/University of Arizona

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ