<span>Počítačové hry</span>: čím krvavější, tím lepší? Výzkum to popírá

Věda a technika
16. 1. 2009 16:59
Cílem je vyhrát, ne pokrýt krví celý monitor.
Cílem je vyhrát, ne pokrýt krví celý monitor.

Cílem je vyhrát, ne pokrýt krví celý monitor.Rodiče znepokojení zálibou svých ratolestí v počítačových hrách plných krvavých masakrů mohou být o něco klidnější. Naprostou většinu hráčů krvavé scény nepřitahují, uspokojení ze hry závisí na zcela jiných, mírumilovnějších faktorech.

Vyplývá to z výzkumu psychologů z Rochesterské univerzity zveřejněného v časopise Personality and Social Psychology Bulletin.

Hráče přitahuje především pocit samostatnosti, který při hře prožívají. Ihned vidí výsledky svého počínání a vědí, že úspěch závisí jen na nich. Láká je překonávání překážek, možnost vybírat si z mnoha různých strategií a vypořádávat se s výzvami, které před ně hra klade. To vše je ve virtuálním světě počítačových her snazší než ve světě skutečném.

"Konflikty a války představují běžný kontext, v němž lze takové zážitky získat, ale vlastní násilný obsah není pro hráče tak důležitý," říká Richard Ryan, jeden z autorů výzkumu.

Studie vychází ze dvou průzkumů mezi hráči a ze čtyř experimentů. Průzkumu se zúčastnilo 2670 náruživých hráčů, z toho 89 % mužů ve věku 18 až 39 let. V doplňkových pokusech 300 studentů hrálo upravené verze počítačových her, například Half-Life 2. Stejnou scénu bylo možno projít jak bez jediné kapky krve, tak při ní způsobit masakr.

Násilný obsah sám o sobě hráče nepřitahuje, mnohé z nich naopak krvavé scény obtěžují a snižují jejich ochotu si takovou hru koupit. Autoři proto výrobcům her vzkazují: Krev není to, co potenciální kupce na hrách zajímá.

Foto: archiv

Autor: - von -

Další čtení

Myš - ilustrační foto

Myška bělozubka dobývá Česko. Vyfoťte nožičky s mincí a pošlete, prosí vědci

Věda a technika
15. 9. 2025

Epic rozdává Ghostrunner 2 a další hry. Příští týden přijde i český Samorost 2

Věda a technika
11. 9. 2025

Sony představuje aplikaci PlayStation Family. Rodiče získají úplnou kontrolu nad hraním dětí

Věda a technika
10. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ