Na Sibiři našli kostru vzácného mamuta

Věda a technika
23. 2. 2013 09:29
Kostra mamuta (ilustrační foto).
Kostra mamuta (ilustrační foto).

Na jihu Ruska byly objeveny ostatky vzácného mamuta jižního (Mammuthus meridionalis), jehož kly dorůstaly délky přes jeden metr. Informovala o tom agentura ITAR-TASS s odvoláním na ruské vědce. Jde teprve o osmý nález celé zachovalé kostry tohoto druhu a čtvrtý na ruském území.

Kostra patřila jedinci, který byl vysoký odhadem čtyři metry. Mamut byl objeven náhodou po zřícení skalního převisu v Kabardsko-balkarské republice na severním okraji Kavkazu.
Podle paleontologů je odlehlá oblast plná kostí pravěkých zvířat a místní obyvatelé je léta sbírají. "Je velmi pravděpodobné, že nemáme co do činění jen s jednou kostrou, ale s celým pohřebištěm pravěkých zvířat," řekl ruské agentuře paleontolog Viktor Kotljarov. "Místní používají některé páteřní obratle jako štokrlata," tvrdí vědec.

Mamut jižní, který patří mezi největší suchozemské savce všech dob, se pravděpodobně podobal více dnešním slonům než jeho severní příbuzný, mamut srstnatý (Mammuthus primigenius).

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025
Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ